Domácnosti si na přelomu roku půjčovaly. Nákup na splátky už využili dva ze tří Čechů

Počet lidí, kteří mají dlouhodobý problém se splácením spotřebitelských úvěrů, klesá. Podle meziročního srovnání se za rok 2018 snížil jejich počet téměř o osm procent.  A více než polovina z nich dokáže do půl roku splátky v prodlení vyrovnat. Vyplývá to ze šetření společnosti M.B.A. Finance.
Podle průzkumu lidé v lednu na splátky nejčastěji nakupují bílou techniku, jako jsou lednice či pračky. Foto: Pixabay

„Již nejméně čtyři roky po sobě nedochází po Novém roce k výraznějšímu nárůst neplatičů. Konkrétně u spotřebitelských půjček a nákupů na splátky jejich počet nestoupá. A ve vztahu k objemu půjček naopak dlouhodobě mírně klesá,“ popsal trend schopnosti splácet úvěry Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti, která spravuje pohledávky finančních institucí, telefonních operátorů a dodavatelů energií.

Podle statistiky firmy je zlepšení v úhradě finančních půjček skokové – mezi rokem 2011 a 2018 došlo k poklesu počtu neplatičů o 65 procent. V letech 2010 až 2014, kdy se nejvíce projevovaly dopady ekonomické krize, docházelo v prvních měsících nového roku k nárůstu neplatičů prakticky u všech produktů a služeb hrazených měsíčními splátkami.

„Bylo znát, že někteří lidé o Vánocích utratili vice, než jim umožňovaly jejich příjmy. Navíc z kraje roku často platili jednorázové platby, jako je pojistné, různé daně a podobně. Proto se některým stávalo, že pak neměli na placení energií, telefonů nebo půjček,” vysvětlit Zetek důvody, proč se část lidí dostávala do skluzu s placením svých závazků.

PSALI JSME:
Více než třetina Čechů si může dovolit vše, co potřebuje. Více než polovina ale má problém s nečekanými výdaji

Leden v nákupech na splátky sílí

Vlna lednových výprodejů s sebou přináší i rostoucí zájem o využívání nákupu na splátky v e-shopech i kamenných obchodech. K pořízení zboží či služeb tuto formu financování už někdy využilo více než 60 % lidí, a to nejčastěji k nákupu bílé techniky a elektroniky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

Formu nákupu na splátky nevyužilo 38 % respondentů ve věku od 18 do 65 let, mezi lidmi kolem 50 let dokonce jen 20 procent. U většiny dotázaných přitom jde o relativně čerstvou zkušenost, když nadpoloviční většina z nich realizovala nákup na splátky v posledních pěti letech, třetina pak dokonce během posledních tří roků.

Podle dat Cofidisu je právě leden v nákupech na splátky rok od roku silnějším měsícem, obzvlášť v případě e-shopů. Podle průzkumu lidé na splátky nejčastěji nakupují bílou techniku, jako jsou lednice či pračky (38 %) a elektroniku jako televize či audio vybavení (34 %). Pětina lidí také přiznala, že si na splátky pořídila mobilní telefon a podobný počet lidí počítač či tablet.

PSALI JSME:
Svou finanční situaci nemá pod kontrolou každý desátý Čech

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Všechny účty na jednom místě

Od září Fincentrum a Swiss Life Select jako první finančně poradenská skupina na českém trhu nabídnou klientům portál s výhodami, které pro ně plynou ze směrnice Evropské unie PSD2. Díky klientskému portálu budou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru