Domácnosti si na přelomu roku půjčovaly. Nákup na splátky už využili dva ze tří Čechů

Počet lidí, kteří mají dlouhodobý problém se splácením spotřebitelských úvěrů, klesá. Podle meziročního srovnání se za rok 2018 snížil jejich počet téměř o osm procent.  A více než polovina z nich dokáže do půl roku splátky v prodlení vyrovnat. Vyplývá to ze šetření společnosti M.B.A. Finance.
Podle průzkumu lidé v lednu na splátky nejčastěji nakupují bílou techniku, jako jsou lednice či pračky. Foto: Pixabay

„Již nejméně čtyři roky po sobě nedochází po Novém roce k výraznějšímu nárůst neplatičů. Konkrétně u spotřebitelských půjček a nákupů na splátky jejich počet nestoupá. A ve vztahu k objemu půjček naopak dlouhodobě mírně klesá,“ popsal trend schopnosti splácet úvěry Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti, která spravuje pohledávky finančních institucí, telefonních operátorů a dodavatelů energií.

Podle statistiky firmy je zlepšení v úhradě finančních půjček skokové – mezi rokem 2011 a 2018 došlo k poklesu počtu neplatičů o 65 procent. V letech 2010 až 2014, kdy se nejvíce projevovaly dopady ekonomické krize, docházelo v prvních měsících nového roku k nárůstu neplatičů prakticky u všech produktů a služeb hrazených měsíčními splátkami.

„Bylo znát, že někteří lidé o Vánocích utratili vice, než jim umožňovaly jejich příjmy. Navíc z kraje roku často platili jednorázové platby, jako je pojistné, různé daně a podobně. Proto se některým stávalo, že pak neměli na placení energií, telefonů nebo půjček,” vysvětlit Zetek důvody, proč se část lidí dostávala do skluzu s placením svých závazků.

PSALI JSME:
Více než třetina Čechů si může dovolit vše, co potřebuje. Více než polovina ale má problém s nečekanými výdaji

Leden v nákupech na splátky sílí

Vlna lednových výprodejů s sebou přináší i rostoucí zájem o využívání nákupu na splátky v e-shopech i kamenných obchodech. K pořízení zboží či služeb tuto formu financování už někdy využilo více než 60 % lidí, a to nejčastěji k nákupu bílé techniky a elektroniky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

Formu nákupu na splátky nevyužilo 38 % respondentů ve věku od 18 do 65 let, mezi lidmi kolem 50 let dokonce jen 20 procent. U většiny dotázaných přitom jde o relativně čerstvou zkušenost, když nadpoloviční většina z nich realizovala nákup na splátky v posledních pěti letech, třetina pak dokonce během posledních tří roků.

Podle dat Cofidisu je právě leden v nákupech na splátky rok od roku silnějším měsícem, obzvlášť v případě e-shopů. Podle průzkumu lidé na splátky nejčastěji nakupují bílou techniku, jako jsou lednice či pračky (38 %) a elektroniku jako televize či audio vybavení (34 %). Pětina lidí také přiznala, že si na splátky pořídila mobilní telefon a podobný počet lidí počítač či tablet.

PSALI JSME:
Svou finanční situaci nemá pod kontrolou každý desátý Čech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že podle jeho názoru půjdou v červnu úrokové sazby opět vzhůru. Zároveň však dodal, že současná bankovní rada …

Svět má další problém – příliš silný dolar

Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB