Dopad amerických cel na sektor IT: Boj o softwarovou nezávislost

Po návratu amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsluní globální politiky se znovu otevřela diskuse o transatlantických clech, což přineslo novou nejistotu do mezinárodního obchodu.
Není žádným tajemstvím, že nové softwarové produkty a licenční podmínky jsou v EU často dražší než v USA. Ilustrační foto: Pixabay.com
Není žádným tajemstvím, že nové softwarové produkty a licenční podmínky jsou v EU často dražší než v USA. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco velká část médií se zaměřuje na tradiční sektory, jako je zemědělství nebo automobilový průmysl, dopady na jiná odvětví jsou často přehlíženy. Mezi tyto segmenty patří i IT sektor – konkrétně nepřímý dopad cel na modely licencování softwaru a jejich cenu.

Cla navrhovaná Trumpem na evropský dovoz by mohla znovu otevřít debatu o softwarové autonomii. Budou-li taková opatření zavedena, hrozí zvýšení nákladů na softwarové licence a služby poskytované nebo spravované v EU.

Důsledky pro společnosti, které se spoléhají na centralizované cloudové předplatné, mohou být v případě nové cenové politiky nebo upravených licenčních podmínek významné. Zvláště pokud jsou tyto společnosti závislé na úzké skupině globálních poskytovatelů IT.

A nastává paradox: V éře, která podporuje digitální transformaci, je mnoho společností stále vázáno na licenční modely, které jsou neflexibilní, příliš závislé na amerických dodavatelích a zranitelné vůči politickým rozhodnutím.

Vzhledem k tomu, že velcí hráči, jako je Microsoft, přecházejí výhradně na licencování s předplatným a postupně ukončují trvalé licence, zákazníkům zbývá méně kontroly i méně možností.

Krok k nezávislosti

Zatímco se tyto debaty zintenzivňují, evropské společnosti již pociťují rozdíly. Není žádným tajemstvím, že nové softwarové produkty a licenční podmínky jsou v EU často dražší než v USA. Pokud by se k těmto zvýšeným nákladům ještě přidala cla, tak je jasné, že spoléhání se na velké americké prodejce vystavuje organizace značným finančním a provozním rizikům.

Evropská komise dlouhodobě prosazuje principy oběhového hospodářství jako cestu ke snížení závislosti, předcházení plýtvání a prodloužení životního cyklu produktů.

Tyto principy jsou stejně důležité i pro IT průmysl. Prodloužení životnosti softwarových produktů přehodnocením způsobu získávání, používání a likvidace licencí je nejen nákladově efektivní, ale také krokem k větší nezávislosti.

Jak předejít problémům?

V této souvislosti musí společnosti a veřejné instituce posoudit svou míru rizika a určit, zda jsou jejich současná softwarová aktiva zranitelná v souvislosti s budoucími politickými nebo ekonomickými změnami.

Zde se spolupráce s odborníky na licencování stává nejen užitečná, ale i nezbytná. Díky konzultaci s licenčními odborníky lze zjistit, na které licence lze spoléhat i do budoucna a které lze udržovat nebo škálovat, aniž by vyvolávaly zbytečné upgrady nebo byly vystaveny novým cenovým politikám.

A – což je zásadní –, jaké licenční strategie ochrání organizace před náklady souvisejícími se cly. Vzhledem k tomu, že se politické klima neustále mění, roste i potřeba, aby firmy i instituce převzaly kontrolu nad svým softwarovým prostředím. Cla nepředstavují jen hrozbu – lze je vnímat i jako příležitost směřovat ke skutečné digitální suverenitě.

Autor je zakladatel a generální ředitel společnosti Forscope
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek