Cirkulární ekonomika nebo také oběhové hospodářství je koncept, který se zaměřuje na udržitelný rozvoj. Jeho součástí není jen samotná ekonomika, ale také sociální a environmentální aspekty. Z hlediska výroby je to model, který umožňuje firmám efektivně nakládat se zdroji a stát se tak dlouhodobě udržitelnými.
„V aktuálním průzkumu se pětina firem už setkává s požadavky odběratelů na informace či závazky v oblasti udržitelnosti, typicky formou ESG dotazníku (ESG je zkratka pro měřitelná kritéria, kterými lze hodnotit a porovnávat udržitelnost firem. Jde o oblast životního prostředí – Environment, společnost – Social, a oblast řízení podnikání – Governance. pozn. red.) či reportování uhlíkové stopy.
U středně velkých firem s 50 až 249 zaměstnanci je to dokonce víc než třetina. Jde zejména o malé a střední firmy ze subdodavatelských řetězců velkých společností,“ konstatovala Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.
Dodala, že dalších 36 procent firem očekává, že tyto požadavky přijdou. „Je jasné, že hlavním cílem firem je ušetřit, proto i zavádění principů cirkulární ekonomiky musí dávat firmám především ekonomický smysl,“ zdůraznila Svobodová.
Reportování uhlíkové stopy
Mezi významné velké průkopníky udržitelného rozvoje patří Komerční banka, jeden z hlavních partnerů nedávno založené Aliance pro bezemisní budoucnost. Nejen, že financuje udržitelné podnikání, ale také sama zavádí různá ekologická opatření, jako jsou například fotovoltaické elektrárny na střeše svých budov nebo pořizování elektromobilů.
Představení průzkumu se zúčastnila také Blanka Svobodová, která je v Komerční bance zodpovědná za korporátní strategii a financování. „Průzkum přináší zajímavé zjištění, kdy třetina větších firem mezi 50 až 249 zaměstnanci již nyní vnímá poptávku svých odběratelů po informacích či závazcích o jejich udržitelnosti a další více než třetina toto očekává,“ uvedla Svobodová.
Nejčastěji jde podle ní opět o vyplňování ESG dotazníku nebo reportování uhlíkové stopy. „Třetina větších firem uhlíkovou stoupu již měří a téměř 40 procent plánuje její měření zavést během následujících dvanácti měsíců,“ konstatovala Svobodová.
Podle ředitelky komunikace a udržitelnosti Vodafone Czech Republic Zuzany Holé je v oblasti ESG vidět posun v připravenosti firem. „S konkrétními požadavky ze strany odběratelů se setkala zatím jen pětina firem, výrazně více firem ale už alespoň některá ESG data sbírá. Pozitivní je i posun v komunikaci, kdy dvě třetiny oslovených firem téma ESG již interně komunikují,“ řekla Holá.
Konec plýtvání materiálem
Ředitel v oddělení Sustainability & ESG společnosti Deloitte CZ David Mejsnar při představení výsledků průzkumu o oběhové ekonomice upozornil, že v současné době je stále relativně omezená nabídka opravdu komplexních vzdělávacích programů vyučující cirkulární praktiky.
„Základní myšlenky jsou však snadno uchopitelné. Zavedení konceptu oběhového hospodářství do praxe vyžaduje vedle řady dílčích expertíz zejména inovativní, multioborový přístup,“ uvedl Mejsnar.
„Často vzhledem k velkému počtu článků v řetězci také velkou dávku odhodlání a kreativity. Pěstování kultury inovací a spolupráce v rámci společnosti tedy slouží jako silný výchozí bod na cestě ke skutečně oběhovému hospodářství,“ dodal Mejsnar.
Podle něho je naprosto logické, že mnoho společností pohlíží na oběhové hospodářství jako na koncept, který omezuje plýtvání materiálu, díky čemuž se dají uspořit nemalé náklady.
„Nejpokročilejší společnosti však nepřecházejí na cirkulární obchodní modely pouze za účelem optimalizace nákladů. Využívají je také jako zcela nový zdroj příjmů, spouštěč pro zlepšení reputace a klíčovou platformu pro inovace,“ zdůraznil Mejsnar.
Čistější a zdravější budoucnost
Jednatelka z CIRA Advisory Laura Mitroliosová ocenila, že se téma cirkulární ekonomiky velmi rychle rozvíjí. „Firmy v něm už nevidí často zaměňované odpadové hospodářství, ale spojuje se s novými pojmy, jako je ekologizace materiálů nebo opravitelnost výrobků,“ sdělila Mitroliosová.
Dobrou zprávou podle ní je, že tři čtvrtiny podniků mají principy cirkulární ekonomiky již implementovány do svých strategií, nebo to plánují. „Je to jasná informace, že cirkulární ekonomika je aktuální téma, kterému se firmy chtějí věnovat. Tento fakt potvrzuje i zájem o vzdělávání v rámci naší Cirkulární akademie,“ konstatovala Mitroliosová.
Odbornou veřejnost, která se zúčastnila představení průzkumu a vyměnila si i zkušenosti v rámci projektu Rok udržení podnikání 2023, pozdravil na dálku v předtočeném videu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Uvedl, že cirkulární ekonomika je důležitým tématem pro celou vládu a zmínil i několik koncepčních kroků: Například plán odpadového hospodářství nebo chystané zálohování PET lahví a plechovek.
Hladík uvedl, že v zavádění cirkulární ekonomiky vidí pro malé a střední podniky velkou příležitost. „Držím vám v tom palce,“ řekl Hladík, podle něhož jde o čistější a zdravější budoucnost, kterou si příští generace zaslouží.
Myšlení všech lidí tady v ČR je „šetření nás spasí“. Opak je pravdou! Šetření dusí ekonomiku už od dob Klause a nikam jsme se zatím neposunuli.