Dosáhly USA a Čína průlomu v obchodní válce, nebo to dopadne jako vždycky?

Názor
Spojené státy a Čína včera dosáhly částečné dohody o smíru v obchodní válce. Závěr jednání má být základem pro širší, celkovou dohodu o obchodním příměří, kterou by prezidenti obou zemí mohli podepsat ještě letos. Zdá se, že jde o největší pozitivní průlom v obchodní válce dvou vedoucích světových ekonomik, která trvá už rok a půl.
Pokud by šlo čistě o ekonomiku, obě země už by se byly dávno dohodly. Jde ale o víc. Jde o politiku, a jde zejména o geopolitiku, tedy o soupeření o budoucí světovou dominanci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čína by měla odkupovat více zemědělských produktů, posílit ochranu duševního vlastnictví, zrychlit otevírání se světu v oblasti finančních služeb či zprůhlednit své jednání v měnové oblasti. Spojené státy na oplátku odloží říjnové navýšení cel. Další nová cla, plánovaná na prosinec, však zatím nestáhly.

Zdrženlivost je na místě. Zatím se totiž Washington s Pekingem dohodly hlavně jen na tom, že se dohodnou. Pokud by měl smír spočívat v tom, že Čína odkoupí více sóji nebo vepřového, zatímco USA vynechají nebo jen pozdrží jedno z ohlášených celních navýšení, o žádný průlom pochopitelně nepůjde.

Americký prezident Donald Trump potřebuje odvést pozornost médií od svých vnitropolitických potíží, které se poslední dobou točí hlavně kolem ukrajinské kauzy, zatímco současně ví, že pozitivní zprávy stran vývoje v obchodní válce povzbuzují burzy. Tak se dělo i včera během dne. Akcie společnosti Apple například vystoupaly na svůj historický vrchol. Koncem obchodního dne však americké akcie zamířily opět dolů. Trumpovi se zkrátka nepovedlo udržet trhy v excitovaném stavu ani jeden celý obchodní cen.

PSALI JSME:
Akcie Applu vylétly na historický rekord. Díky naději na konec obchodní války i na dohodu o brexitu

Minulá zkušenost učí, že dohody USA a Číny o příměří v obchodní válce nemají ani hodnotu papíru, na němž jsou napsány, poznamenávají analytici agentury Bloomberg. Přitom dodávají, že včerejší částečná dohoda ani na papír napsána nebyla.

Ve hvězdách zatím zůstává, jak konkrétně obě ekonomické velmoci vyřeší zásadní předmět své pře, tedy vynucené technologické transfery nebo krádeže duševního vlastnictví. To jsou záležitosti, kvůli nimž přece Washington obchodní válku rozpoutal. Jenže to měl Trump ještě za to, že v ní bude snadné zvítězit.

Po osmnácti měsících je nad slunce jasné, a snad i jemu, že tomu tak není. V USA zpomaluje tempo vytváření nových pracovních míst a horší se podnikatelský sentiment. To pochopitelně kazí náladu i Trumpovi, neboť bez silné ekonomiky je zásadně ohroženo jeho znovuzvolení v listopadu příštího roku.

PSALI JSME:
Bílý dům opět hýbe trhy

Peking trpí také. V posledním letošním čtvrtletí dost možná čínská ekonomika nesplní vládní cíl alespoň šestiprocentního ekonomického růstu. To by byl poprask, byť před veřejnost by kožení čínští soudruzi dále předstupovali s pokerovou tváří.

Pokud by zkrátka šlo čistě o ekonomiku, obě země už by se byly dávno dohodly. Jde ale o víc. Jde o politiku, a jde zejména o geopolitiku, tedy o soupeření o budoucí světovou dominanci.

Jak Trump, tak jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se snaží balancovat mezi krátkodobým, zejména ekonomickým zájmem, který je spojuje, a zájmem dlouhodobým, geopolitickým, který je zase rozděluje. Tato dynamika je trvalejšího rázu a po včerejšku se na ní nic nemění. Přehnaná pozitivní očekávání nejsou na místě.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trhy doufají v částečný smír v obchodní válce USA a Číny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.