Dotace jsou návykové. Hledejme alternativy podpory dostupnosti bydlení

Názor
Dotované hypotéky jsou v České republice aktuálně velkým tématem diskuse odborné i laické veřejnosti. Zatím v současnosti neexistuje žádný dotační program na podporu hypoték a mnoho lidí se domnívá, že by jeho zavedení mohlo mít pozitivní dopad. Dotace na rekonstrukce nemovitostí u nás fungují již mnoho let a slaví úspěchy. Přes zelenou úsporám, až po oprav dům po babičce.
Nižší sazby by pomohly mladým lidem a rodinám s menšími příjmy získat vlastní bydlení, což by podpořilo zvýšení porodnosti. Jenže… Ilustrační foto: Pixabay.com

Dotované hypotéky by mohly zvýšit dostupnost bydlení pro širokou veřejnost, a hlavně pro mladé rodiny. Využití dvou procent, nebo po vzoru Polska i nižší sazby v závislosti na počtu dětí v domácnosti, by bylo skvělou podporou pro zvýšení porodnosti.

Tento krok by mohl také podpořit ekonomický růst tím, že by stimuloval stavební průmysl. Navíc by nižší sazby pomohly mladým lidem a rodinám s menšími příjmy získat vlastní bydlení.

Přínosy jsou nesporné. Ale dotované hypotéky by mohly například vést k umělému navyšování cen nemovitostí, se kterým se potýkalo i Polsko. Mohly by zvýšit zadlužení ekonomicky slabších domácností a druhotně je dostat do problémů se splácením, pokud by byly limity nastavené příliš měkce.

PSALI JSME:
Má stát dotovat hypotéky, aby pomohl mladým k levnějšímu bydlení?

Jakékoliv dotace jsou velmi návykové, a když si na ně trh zvykne, tak už neexistuje bezbolestná cesta zpět. Vzpomeňme na dotace fotovoltaických elektráren, kde slouží k obohacení dodavatele a spotřebitel z ní moc nemá a ceny jsou uměle navyšovány právě o obdrženou dotaci.

Vzhledem k tomuto chování dodavatelů si nedovedu moc dobře představit konkurenční boj bank o klienta, když jim úroky nad garantovanou sazbu zaplatí stát. Dokonce by tato praxe mohla pomoci nejvíce právě bankám, a to je také důvodem, proč je státní dotace hypoték mezi bankami populární.

Existují také další alternativy, jako je například podpora nájemního bydlení nebo výstavba sociálních bytů. Tyto způsoby by mohly být efektivnější v řešení problému dostupnosti bydlení, a kdo ví… Možná i levnější.

Autor je makléř společnosti Sirius Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.