Drahé kovy poskočily v oblibě na druhé místo

Češi v prvním letošním čtvrtletí nijak výrazně nezměnili své preference a stále inklinují k bezpečnějším variantám zhodnocování svých úspor. Největší nárůst zájmu zaznamenaly drahé kovy, informuje pravidelný čtvrtletní barometr obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Největší nárůst zájmu zaznamenaly drahé kovy včetně investic do zlata. Foto: Pixabay

Na první příčce barometru se již čtvrtým rokem drží stavební spoření s 54 % oblibou. Drahé kovy se podle Jiřího Šedivého, tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen, staly s 49 procenty skokanem začátku roku a předstihly doplňkové penzijní spoření (46 %) i spořicí účty.

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že první letošní barometr přinesl mírné ochlazení – zejména u produktů, které představují vyšší míru rizika – a celkově se spořicí apetit Čechů snížil přibližně o dva procentní body.

PSALI JSME:
Anonymizace vlastnictví: Daňový ráj můžete mít i doma

„Téměř všechny možnosti pro uložení peněz v oblibě proti minulému čtvrtletí mírně poklesly. Výjimkou bylo životní pojištění, které si stále drží třetinovou oblibu a drahé kovy,“ říká Šedivý.

Největší ztráty naopak zaznamenaly rizikovější formy investování – akcie a obligace (pokles o 6 procentních bodů), následované podílovými fondy (pokles o 5 %). „Češi v rámci spoření dlouhodobě upřednostňují jistotu. I proto se na prvním místě stabilně drží stavební spoření, které láká na nadprůměrné úročení vkladů se státní podporou,“ doplňuje Šedivý.

Oblibu stavebního spoření potvrzují i oficiální statistiky. Meziročně bylo loni uzavřeno o 14 % více smluv a stavební spořitelny poskytly úvěry za 67,4 miliardy korun, což představuje desetiletý rekord.

PSALI JSME:
Nejoblíbenějším způsobem spoření je to stavební. Investiční zlato je na druhém místě

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Investiční výhled Warrena Buffetta

Řada investorů věří, že výběr akcií Berkshire Hathaway je dobrou alternativou vůči investování do majoritních amerických indexů. V pětiletém horizontu výběr akcií Berkshire Hathaway překonává index S&P 500 o …

Zelené dluhopisy se nedaní

Zelené dluhopisy jsou skvělou příležitostí, jak zúročit své úspory a přispět k ochraně přírody. Díky jejich náročnému schvalovacímu procesu jsou vydávány pouze seriózními firmami, s prakticky nulovým rizikem a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Rozhovor
Výrobci televizorů, praček, fénů nebo mobilních telefonů se dušují, že do svých spotřebičů nemontují žádná speciální kazítka, jejichž smyslem je porouchat přístroj, a přimět tak zákazníka, aby si koupil nový. Jenže podle průzkumu projektu Opravme Česko se více než 75 procent dotázaných setkalo s tím, že se zejména elektrické výrobky rozbijí krátce po konci záruční lhůty. Zákazníci jsou přesvědčeni, že nejde o …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru