Drobná lež nevadí? Kdepak. I to je úvěrový podvod

Místo dvou vyživovaných dětí jen jedno. Místo skutečného příjmu o pár tisíc více. Při získávání úvěru si někteří žadatelé snaží pomoci zdánlivě drobnou lží. Jenže podle zákona se dopouštějí úvěrového podvodu. Přestože si chtějí půjčit třeba jen pár tisíc nebo desítek tisíc korun. Počet lidí stíhaných za úvěrový podvod přitom v posledních letech roste.

Lidé se často domnívají, že u částek v řádech tisíců až desetitisíců nemůže jít o vážný prohřešek. Foto: Redakce

Úvěrového podvodu se dopouští ten, kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání půjčky uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, případně zamlčí podstatné údaje. A není při tom ani tak důležité, jestli smlouva vůbec vznikla nebo zda byl úvěr poskytnut. Pro takzvané dokonání trestného činu úvěrového podvodu tak není úplně nutné, aby vznikla škoda.

Lidé se navíc často domnívají, že u částek v řádech tisíců až desetitisíců nemůže jít o vážný prohřešek. A tak klidně zamlčí nějaký nesplacený úvěr, nepravdivě uvedou své příjmy a výdaje nebo dokonce falšují potvrzení o příjmu či lžou o počtu vyživovaných dětí. Mají našlápnuto k tomu dostat se do vážných potíží se zákonem. Ostatně, čísla hovoří jasně. Úvěrových podvodů totiž přibývá.

PODVÁDÍ KAŽDÝ DVACÁTÝ

„Policejní statistiky za rok 2016 hovoří v úhrnu o škodě 1,4 miliard korun. Do září loňského roku ale škoda z úvěrových podvodů překročila už dvě miliardy korun,“ řekl Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, která je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. „Podle našich odhadů se o úvěrový podvod pokouší každý dvacátý žadatel o naše půjčky,“ dodal.

Úvěrových podvodů se přitom lidé nedopouštějí jen při jednání s bankami. „Úvěrový podvod může nastat rovněž u všech nebankovních subjektů, které jsou oprávněny poskytovat spotřebitelské úvěry,“ vysvětlil Stránský. Sjednáváním úvěrové smlouvy se přitom nemyslí jen smlouva samotná, ale jakýkoliv dokument či jednání, které se sjednáváním půjčky souvisí.

AŽ NA DVA ROKY „NATVRDO“

Za úvěrový podvod může být uložen trest odnětí svobody až na dva roky. Soudy samozřejmě zohledňují to, jak vysoká škoda vznikla, nebo zda byla dotyčná osoba za tento trestný čin v minulosti už odsouzena. Pokud pachatel způsobí škodu větší než 50 tisíc korun, může být dokonce potrestán až pětiletým vězením.

V souvislosti se sjednáváním spotřebitelských úvěrů bývá velice často stíhán také pro trestný čin podvodu. V tomto případě nejde o uvádění nepravdivých údajů. Podstatou je, že si podvodník půjčuje peníze s úmyslem je nevrátit. Tresty za podvod v podstatě odpovídají trestům za úvěrový podvod. Robin Stránský ze společnosti Tommy Stachi je přesvědčen o tom, že přísných sankcí je zapotřebí – vzhledem k tomu, že takových trestných činů v posledních letech přibývá.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Spekulační peníze jako zlepšovák

Koruna v posledních měsících neposiluje, ačkoli české úrokové sazby rychle rostly. Dosavadní neposilování koruny mohlo být dáno zahraničními faktory platnými pro celou střední Evropu, jako je třeba hrozba obchodních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Nákupní centra před Vánoci? Ochranka vše nevyřeší, říká streetworker

Rozhovor
Tomáš Klumpar pracuje s dětmi a mladými lidmi z problematického prostředí na pražském Žižkově a v Nuslích. Je vedoucím Beztíže - specializovaného oddělení Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita. Se svým týmem se pokouší snižovat v této skupině výskyt drogové závislosti nebo drobné kriminality. „Nedávno jsme s kolegy počítali, na kolik vyjde takový problémový mladý člověk daňové poplatníky, pokud s ním nikdo nezačne …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru