Drobní investoři nakupují

Drobní investoři vnímají současný výprodej na akciových trzích jako příležitost. A to navzdory výrazné volatilitě trhu a silnému prodejnímu tlaku. Finanční a ekonomické informace (faei.cz) na to upozornila společnost eToro.
Dlouhodobí investoři pravděpodobně věřili, že síla značky Nike a její dominantní postavení na trhu stojí za to podržet akcie firmy i přes dočasné problémy v dodavatelském řetězci. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Dlouhodobí investoři pravděpodobně věřili, že síla značky Nike a její dominantní postavení na trhu stojí za to podržet akcie firmy i přes dočasné problémy v dodavatelském řetězci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„V letošním prvním čtvrtletí došlo k neúměrným ztrátám v klíčových sektorech, jako jsou technologie a spotřebitelské zboží dlouhodobé spotřeby. Nejenže jde o jedny z nejoblíbenějších titulů mezi investory, ale tyto dva sektory zároveň tvoří více než 40 procent váhy indexu S&P 500,“ připomíná Brett Kenwell, investiční analytik společnosti eToro.

Tyto dva sektory, jak upozorňuje, od počátku letošního roku nedosahují výkonnosti indexu S&P 500 a jsou jedinými dvěma sektory, které za indexem zaostávají. Přesto právě zde drobní investoři tzv. nakupují v propadu už od první obchodní seance po „Dni osvobození“ amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Mezi nejčastěji nakupované tituly drobnými investory na platformě eToro patřily akcie firem, jako Nvidia, Amazon nebo Nike,“ uvedl Kenwell s tím, že počet tzv. otevřených dlouhých pozic byl o 51 proent vyšší než průměrný denní počet otevřených pozic v březnu. Konkrétně otevíralo více investorů pozice, než je uzavíralo v akciích společností Nvidia, Amazon, Apple, Meta, Nike, AMD a Alphabet.

Globální analytička společnosti eToro Lale Akonerová se domnívá, že drobní investoři využili 3. dubna propad trhu – tedy v první plnohodnotný obchodní den po tzv. Dni osvobození nikoli ze strachu, ale na základě přesvědčení, že šlo o „přehnanou reakci na makroekonomické zprávy“. Konkrétně šlo o nově oznámená americká cla, která vyvolala prudký pokles na trzích.

„Řada investorů se v uplynulém týdnu pravděpodobně cítila neklidně při pohledu na svá portfolia. Ať už investujete rok nebo dvanáct let, pohled na portfolio v červených číslech působí v každém případě nepříjemně,“ připojuje své hodnocení Josh Gilbert, tržní analytik společnosti eToro.

Historie nám podle jeho názoru ukazuje, že Trump má zálibu v narušování – a jeho nejnovější zavedení cel není výjimkou. „Trump se snaží prosadit svou sílu vůči jiným zemím a dopady jsou znatelné – globální trhy na to reagují výrazně. Zároveň se však objevují zprávy, že více než 50 zemí se už pokusilo navázat jednání s Bílým domem,“ připomíná Gilbert.

To by, jak říká, mohlo být klíčovým impulsem pro vývoj trhů v nadcházejícím týdnu, pokud dojde k uzavření dohod a Trump některá cla zmírní. „Na druhou stranu jeho jasný vzkaz, že neplánuje žádné politické změny v reakci na aktuální výprodeje, naznačuje, že další poklesy mohou být teprve před námi,“ naznačuje tržní analytik.

„Vzhledem k pokračujícímu výprodeji z posledních dnů se může zdát, že investoři nakupovali příliš brzy. Načasování těchto událostí je však mimořádně obtížné. Historické statistiky nahrávají dlouhodobým výnosům po takto prudkých a bolestivých propadech,“ komentuje vývoj od začátku dubna analytik Brett Kenwell.

„Volatilita s námi pravděpodobně zůstane,“ myslí si tržní analytik Josh Gilbert a připomíná, že Trumpova předchozí obchodní válka probíhala ve vlnách: „každá eskalace způsobila prudký výprodej a nárůst volatility, zatímco každé příměří či dohoda přinesly úlevové růsty. Tentokrát ale Trump rozdmýchává konflikty s více zeměmi, než se původně čekalo.

To podle Gilberta vytváří celosvětový dominový efekt – zvyšují se obavy z recese a klesají očekávání firemních zisků, což dohromady stahuje akciové trhy dolů. „V tuto chvíli proti sobě stojí dvě největší ekonomiky světa, ale dopady jejich střetu zasahují celý svět. Pro investory teď bude klíčové umět se zorientovat a najít příležitosti, které se v takto rozkolísaném prostředí objeví,“ vysvětluje Josh Gilbert.

„Fundamentálně silné společnosti se nyní obchodují s cenovými slevami v desítkách procent, což představuje nejvýhodnější nákupní podmínky za posledních pět let,“ uvádí ve svém komentáři pro faei.cz David Matulay, hlavní analytik platformy InvestingFox.

„Drobní investoři (po „Dni osvobození, pozn. red.) nakupovali, protože věřili v silné základy těchto aktiv, domnívali se, že pokles je dočasný, a že právě v chaosu se často skrývá příležitost,“ domnívá se globální analytička eToro Lale Akonerová.

Mnozí investoři v tom podle ní viděli příležitost k nákupu kvalitních titulů, jako jsou Nvidia, Amazon a Nike. Tedy společností se silnými fundamenty, které ale byly zasaženy v rámci celkového odklonu od rizikových aktiv. Například společnost Nike se například propadla o 14 procent kvůli obavám z cel na dovoz z jihovýchodní Asie, kde vyrábí většinu své obuvi.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek