
Dopady znovu zavedených vládních opatření se již nyní odrážejí v horším ekonomickém sentimentu. Důvěra v českou ekonomiku se podle říjnových výsledků konjunkturálního šetření Českého statistického úřadu výrazně snížila. K poklesu důvěry došlo především u spotřebitelů, kteří české ekonomice věří nejméně za posledního půl roku. Nižší důvěru spotřebitelé vykazovali již jen v dubnu.
Pesimističtější nálada však v říjnu panovala také u podnikatelů, kde k výraznému poklesu důvěry došlo zejména v oblasti služeb, které jsou současnými vládními opatřeními zasažené nejvíce. Mírně se důvěra snížila také v odvětví obchodu a ve stavebnictví, zatímco v průmyslu ještě nepatrně rostla.
Výrobního sektoru se prozatím vládní opatření významně nedotkla a průmysl tak může těžit z předchozího nárůstu zakázek.
Ten se promítá i ve vyšším využití průmyslových kapacit, které v říjnu dosáhlo 83 % a za předkrizovou úrovní již zaostávalo jen nepatrně. Zatímco v červenci padesát procent průmyslových podniků uvádělo jako hlavní překážku dalšího růstu produkce nedostatečnou poptávku, v říjnu tento podíl klesl na zhruba 35 procent.
Mírně nižší důvěru zaznamenala v říjnu také ekonomika našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera. Německý IFO index klesl ze zářijových 93,2 bodů na říjnových 92,7. Výsledek však nepřekvapil, když skončil jen nepatrně pod tržním konsensem. Zatímco hodnocení současného vývoje ekonomiky se mírně zlepšilo, výhled pro další měsíce zaznamenal zhoršení.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)