Druhá vlna pandemie se již odráží ve zhoršené důvěře v ekonomiku

Názor
S příchodem druhé vlny koronavirové pandemie začalo být zřejmé, že oživení ekonomiky v druhé polovině letošního roku nebude tak silné, jak indikoval dosavadní vývoj měsíčních ukazatelů z reálné ekonomiky. Nárůst ekonomické aktivity ve třetím čtvrtletí totiž ve čtvrtletí čtvrtém zřejmě opět vystřídá její pokles.
K poklesu důvěry došlo především u spotřebitelů, kteří české ekonomice věří nejméně za posledního půl roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dopady znovu zavedených vládních opatření se již nyní odrážejí v horším ekonomickém sentimentu. Důvěra v českou ekonomiku se podle říjnových výsledků konjunkturálního šetření Českého statistického úřadu výrazně snížila. K poklesu důvěry došlo především u spotřebitelů, kteří české ekonomice věří nejméně za posledního půl roku. Nižší důvěru spotřebitelé vykazovali již jen v dubnu.

Pesimističtější nálada však v říjnu panovala také u podnikatelů, kde k výraznému poklesu důvěry došlo zejména v oblasti služeb, které jsou současnými vládními opatřeními zasažené nejvíce. Mírně se důvěra snížila také v odvětví obchodu a ve stavebnictví, zatímco v průmyslu ještě nepatrně rostla.

Výrobního sektoru se prozatím vládní opatření významně nedotkla a průmysl tak může těžit z předchozího nárůstu zakázek.

PSALI JSME:
Druhá vlna může stát stovky miliard. Hlavním rizikem je ochromení průmyslu

Ten se promítá i ve vyšším využití průmyslových kapacit, které v říjnu dosáhlo 83 % a za předkrizovou úrovní již zaostávalo jen nepatrně. Zatímco v červenci padesát procent průmyslových podniků uvádělo jako hlavní překážku dalšího růstu produkce nedostatečnou poptávku, v říjnu tento podíl klesl na zhruba 35 procent.

Mírně nižší důvěru zaznamenala v říjnu také ekonomika našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera. Německý IFO index klesl ze zářijových 93,2 bodů na říjnových 92,7. Výsledek však nepřekvapil, když skončil jen nepatrně pod tržním konsensem. Zatímco hodnocení současného vývoje ekonomiky se mírně zlepšilo, výhled pro další měsíce zaznamenal zhoršení.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice opět klesá

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v listopadu dále klesla

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ČR v listopadu dle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokračovala v poklesu. Saldo důvěry spotřebitelů kleslo na -22,5 bodů, což není až tak vzdálené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru