
„Index nákupních manažerů stále indikuje zvyšování aktivity výrobních podniků. Nicméně dochází o největší narušení dodavatelských výkonů od prvního průzkumu v červnu 2001. Firmy stále hlásí růst výroby a nadále silnou poptávku navzdory pokračujícím omezením v souvislosti s pandemií. Narušení subdodávek ovšem představuje výrazný růst cen na straně vstupů,“ uvedl Michal Brožka z Komerční banky.
Produkce tak podniky zkrátka stojí více peněz. A stále nemají dost pracovníků. Zaměstnanost podle Brožka roste nejrychleji od března 2018.
„Právě kapacitní důvody nakonec podle naší prognózy způsobí, že průmyslová výroba za první čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu mírně klesne. Indikuje to i údaj o poklesu výroby aut na začátku roku. Vliv pandemie pravděpodobně přetrvá i do druhého čtvrtletí. S uzavřením průmyslu nepočítáme, ale jde o reálné riziko, které udrží nejistotu na vysoké úrovni,“ uzavřel Brožka.
Banky kumulují rezervy
Banky očividně kumulují kapitálové rezervy. Česká spořitelna ohlásila zhruba 40procentní pokles zisku, jenže podíl vkladů i půjčených peněz výrazně narostl. Menší zisk je dán mimo jiné tím, že banky kumulují větší rezervy a výnosy prostě do zisku nedávají.
V meziročním srovnání se bilanční suma bankovního sektoru zvýšila o 6,4 procenta. V podobném duchu se v lednu nesl i vývoj vkladů, jejichž celkový objem vzrostl o 10,7 procenta meziměsíčně na 5 717 miliard korun. Do bankovního systému bylo, po radikálním snížení v prosinci loňského roku, vráceno téměř 434 miliard korun na účty vládních institucí, dalších téměř 53 miliard přidaly instituce finanční.
Domácnosti vložily více peněz na účty
„V meziročním srovnání jsou celkové vklady vyšší o 12,6 procenta. Pokračuje trend růstu vkladů obyvatelstva, které se v průběhu ledna zvýšily o 1,5 procenta meziměsíčně. Vklady nefinančních podniků v prvním měsíci roku sice poklesly o 0,2 procenta meziměsíčně, avšak ve srovnání s lednem 2020 se jejich objem zvýšil již o 12,2 procenta,“ shrnují analytici Raiffeisenbank Lenka Kalivodová a David Vagenknecht.
Připomínají, že i když začátek roku nebývá tradičně příliš příznivý pro úvěrové obchody a letošní situace je navíc mnohem komplikovanější než obvykle, tak přesto celkové úvěry mírně vzrostly o 0,7 procenta meziměsíčně na 3 621 miliard korun.
Hypoteční horečka trvá
V nových úvěrech jsme mohli v lednu zaregistrovat pokles čistě nových hypoték o 13,1 procenta ve srovnání s prosincem 2020. Přesto je 22,6 miliard korun v nových hypotékách historicky nejlepší lednový výsledek. V celkovém objemu jsou hypotéky obyvatelstva ve srovnání s lednem minulého roku vyšší o 8,7 procenta.
„Lehké oživení v lednu zaznamenaly i spotřebitelské úvěry, kterých bylo poskytnuto necelých 5,8 miliard korun, což je o 2,4 procenta více než v prosinci 2020,“ dodala Kalivodová.