Dubnová data potvrzují pozvolné ožívání domácí ekonomiky

Dubnová data pozitivně překvapila. Zahraničnímu obchodu pomohl především vývoz dokončených automobilů, na růstu průmyslové produkce se pak pozitivně odrazila výroba ostatních dopravních prostředků a oživení ve strojírenství.
Přestože se nálada v tuzemském průmyslu od začátku letošního roku zlepšila, stále nevykazuje jasné známky výrazného oživení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkově lze však oživení v českém průmyslu zatím hodnotit pouze jako pozvolné, když ve více než třiceti procentech odvětvích zpracovatelského průmyslu se výroba v dubnu meziměsíčně snížila. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o tři procenta.

Průmyslová výroba v dubnu částečně korigovala březnový pokles o 1,6 procenta, když meziměsíčně vzrostla o 0,6 procenta. Oproti analytickému konsensu byl meziroční růst průmyslové produkce výrazně pozitivním překvapením.

V dubnu dosáhl devíti procent, zatímco trh očekával pouze 6,5 procenta. Nicméně po očištění o rozdílný počet pracovních dní, kdy letošní duben měl hned o tři pracovní dny více než loni, byla průmyslová produkce v dubnu meziročně nižší o 0,4 procenta.

Ve zpracovatelském průmyslu vzrostla meziměsíčně výroba o 0,7 procenta. To ovšem opět jen částečně korigovalo předchozí pokles o 1,8 procenta. Struktura růstu napříč odvětvími navíc nebyla příliš povzbudivá. Výroba aut zůstala v dubnu relativně utlumená, když meziměsíčně téměř stagnovala (+0,1 %).

K dubnovému meziměsíčnímu nárůstu nejvíce přispělo odvětví ostatních dopravních prostředků (+0,3 p. b.) a strojírenství (+0,3 p. b.), zatímco v 32 procentech zpracovatelských odvětvích produkce oproti březnu klesla.

Mimo zpracovatelská odvětví vzrostla v dubnu produkce v těžbě a dobývání (o 0,8 % m/m), zatímco produkce v energetickém průmyslu třetí měsíc v řadě klesla, tentokrát o 0,5 procenta meziměsíčně, což zřejmě odráželo i teplé počasí.

Přestože se nálada v průmyslu od začátku roku zlepšila, stále nevykazuje jasné známky výrazného oživení. Naději na silné oživení tuzemské průmyslové výroby navíc snižuje vyprchávající efekt nevyřízených zakázek v automobilovém segmentu spolu s pokračujícím nevýrazným výkonem německého průmyslu.

Určité pozitivní náznaky se však objevují. Ať už v podobně vyššího objemu nových zakázek, a to i přes březnovou a dubnovou korekci, či lepší hodnocení současné poptávky včetně jejího výhledu samotnými průmyslníky. K oživení však zřejmě dojde jen velmi postupným tempem.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena