Dubnová inflace v eurozóně byla potvrzena na sedmi procentech

Konečný odhad dubnové inflace v eurozóně pouze potvrdil její nepatrný nárůst na sedm procent meziročně po březnových 6,9 procenta. Za tím stál především odeznívající vliv meziročně nižších cen pohonných hmot. V případě jádrové inflace naopak došlo k mírnému zpomalení z březnového rekordu 5,7 procenta na 5,6 procenta meziročně, na čemž se podílel pomalejší růst cen zboží.
Konečný odhad dubnové inflace v eurozóně pouze potvrdil její nepatrný nárůst na sedm procent meziročně po březnových 6,9 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zmírnění cenové dynamiky se týkalo hlavně produktů, jejichž výroba byla v uplynulých měsících zasažena problémy v dodavatelských řetězcích, jako jsou například automobily. Růst cen služeb se naproti tomu zvýšil (v meziročním vyjádření v dubnu dosáhl nového rekordu ve výši 5,2 procenta meziročně, pozn. aut.).

Byl tak příčinou toho, proč jádrová inflace v meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle dat Evropské centrální banky (ECB) zrychlila z 0,36 procenta na 0,58 procenta, v anualizovaném vyjádření tedy k sedmi procentům. Nelze tak vyloučit, že v květnu či červnu meziroční jádrová inflace opět zrychlí na nová maxima.

My očekáváme, že se jádrová inflace nad pěti procenty meziročně udrží do září, a ještě na konci letošního roku se bude pohybovat poblíž čtyř procent. Důvodem jen pomalého odeznívání jádrové inflace je zrychlující růst mezd, který odráží nedostatek pracovních sil na evropském trhu práce.

Rychlý růst mezd podle nás zároveň představuje riziko pro ještě pomalejší odeznívání jádrové inflace, než se kterým počítáme. Jádrová inflace zůstávající na zvýšených úrovních podle nás odráží převis poptávky nad nabídkou v evropské ekonomice. Pozitivní zprávou pro vývoj celkové inflace je naopak obrat v trendu cen potravin, jejichž meziroční růst se v dubnu začal poprvé po roce a půl snižovat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB