Dubnový vývoj v tuzemském průmyslu nepřinesl mnoho optimismu

Názor
Dubnová průmyslová produkce v tuzemsku meziměsíčně klesla o výrazných 1,9 procenta po silném březnovém nárůstu (revidovaném směrem vzhůru o 0,2 procentní body, pozn. aut.) ve výši 1,9 procenta meziměsíčně.
Nejvíce k slabému dubnovému výsledku tuzemského průmyslu přispěla odvětví výroby aut a elektronických zařízení. Ilustrační foto: Škoda Auto

Průmyslová výroba tak byla v dubnu po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní meziročně vyšší o 1,2 procenta, resp. o 1,8 procenta (NSA) nižší. To bylo vůči tržnímu konsensu negativní překvapení (+0,4 % y/y, náš odhad činil +0,5 % y/y), byť tržní odhady se pohybovaly v neobvykle širokém intervalu (-3,5 % y/y až po +4 % y/y).

Zatímco zpracovatelský průmysl významně přispěl k silnému březnovému výsledku, v dubnu došlo k výraznému zhoršení, které vrátilo produkci v tomto odvětví poblíž slabých hodnot z ledna a února. Zpracovatelská produkce v dubnu meziměsíčně klesla o 2,7 procenta a k poklesu celkové produkce tak přispěla -2,3 procentního bodu.

Slabší produkce v dubnu byla zaznamenána ve většině sektorů zpracovatelského průmyslu (zhruba 70 % odvětví z pohledu objemu produkce zaznamenalo meziměsíční pokles produkce).

Nejvíce k slabému dubnovému výsledku však přispěla odvětví výroby aut (-5,2 % m/m) a elektronických zařízení (-13 % m/m). Zatímco výroba v energeticky náročných odvětvích zůstala i nadále utlumená. Za meziročním růstem produkce ve zpracovatelském průmyslu (+2,2 % y/y WDA) byla zejména jen výroba aut.

PSALI JSME:
Průmyslu chybí nové zakázky

Přestože problémy v dodavatelských řetězcích a cenové tlaky ve výrobní sféře již z velké části ustoupily do pozadí, tuzemský průmysl se bude nejspíše v nadcházejících měsících i nadále potýkat se slabou poptávkou. To indikují jak tuzemské, tak i zahraniční předstihové indikátory či reálná data ze zahraničí, zejména pak z pro nás klíčového Německa.

Větší oporu zřejmě již nenabídnou ani dosud nevyřízené objednávky a zásoby nedokončené produkce vlivem nedostatku výrobních komponentů. Výhled pro tuzemský průmysl se tak mírně zhoršuje, a to i po poměrně slabých výsledcích od začátku roku.

Horšímu výsledku v dubnu zabránila produkce v energetickém odvětví, která meziměsíčně vzrostla o 5,1 procenta. Zároveň pozitivně přispěla, byť jen nepatrně, i produkce v oblasti těžby a dobývání. Výroba v prvně zmiňovaném odvětví meziměsíčně sice vzrostla, nadále se však pohybuje na poměrně nízkých úrovních (-6 % y/y), zřejmě i v souvislosti s energetickými úsporami a teplým počasím v předchozích měsících.

Meziroční růst mezd v průmyslu v březnu mírně zrychlil z březnových 9,3 procenta na 9,6 procenta v dubnu, zatímco zaměstnanost v průmyslu se meziročně snížila o 1,3 procenta. Zájem o pracovní sílu v průmyslu je však i nadále značný, dle posledního čtvrtletního šetření zhruba 16 procent firem nadále považuje nedostatek zaměstnanců jako jednu ze dvou největších bariér růstu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se i nadále zhoršují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.