Důchodový systém sice loni skončil v přebytku, ale jeho celkový schodek je téměř 360 miliard

Názor
Hospodaření důchodového pojištění skončilo za rok 2019 v přebytku. Přebytek by měl činit zhruba 16,2 miliardy korun. Vyplývá to z výsledku hospodaření státního rozpočtu v roce 2019 a jeho jednotlivých položek, které v pátek zveřejnilo ministerstvo financí.
Důchodový systém sice loni skončil v přebytku, ale jeho celkový schodek je téměř 360 miliard. Ilustrační foto: stc.cz

Pojistné, které se loni vybralo na důchody, představuje 494,06 miliardy korun. Vyplacené důchody – jak starobní, tak invalidní a pozůstalostní – odpovídaly 471,59 miliardy korun. Od rozdílu obou položek, 22,47 miliardy, je třeba ještě odečíst výdaje na správu důchodového systému. Ministerstvo financí předpokládá, že se loni pohybovaly na úrovni 6,3 miliardy. Výsledkem je právě přebytek 16,2 miliardy. Finální údaj se ještě může poněkud lišit, neboť například loni činil odhad výdajů ministerstva na správu 6,4 miliardy, zatímco ve skutečnosti šlo o 6,15 miliardy. Správní výdaje za uplynulý rok budou známy až na základě letošního podkladu pro Státní závěrečný účet.

Nijak dramaticky se ale výsledek nezmění, tudíž platí, že hospodaření důchodového pojištění skončí podruhé za sebou v přebytku. Naposledy taková situace nastala během předkrizové konjunktury let 2007 a 2008. V celém období od roku 2000 pak důchodové hospodaření vykázalo přebytek ještě v letech 2004 a 2005. Jinak bylo vždy ve schodku.

V letech 2018 a 2019 se však poprvé daří vykázat hned dvojciferný přebytek. Klíčovým důvodem je ekonomická prosperita a nízká míra nezaměstnanosti druhé poloviny právě skončené dekády. Babišova vláda se bude ale zřejmě snažit přebytek výrazněji vykreslit jako úspěch svého dosavadního řízení veřejné kasy. Pokud ovšem započítáme předpokládaný přebytek za rok 2019 ve výši 16,2 miliardy, za celé období let 2000 až 2019 vykazuje systém důchodového pojištění schodek zhruba 356 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy

×
 1. Pokud by Babiš dodržel slib,že nebude navyšovat počet státních úředníků tak na důchody bude a ještě hodně zůstane. Jenže,počet úředníků se navýšil o 55000 hlav a ročně nás stojí něco přes 100 miliard kč ročně!

  • Víte, že lžete a veřejně ? A to je trestné ? 1) číslo není přesné ani zdaleka 2) chybně uvádíte (nejspíše úmyslně), že se jedná o úředníky, ale jde o státní zaměstance (tj. i hasiče policii, armáda atd.. ) 3) částka za úředníky je taky úplně mimo … suma sumárum, kdyby jste uvedl jen počet úředníků vs počet státních zaměstnanců tak to není tak super co ?

   • Lžeš ty.
    1) Číslo je hodně blízké údajům MF, rozdíl 19-13=51tis., 20-13=58tis.
    Viz: https://demagog.cz/vyrok/17889
    2) Ano, jde o státní zaměstnance ale převážně se jedná skutečně o úředníky (30t) a ne učitele (13t), hasiče (1t), policisty (4t) či vojáky (2t).
    zdroj: MF, SR v kostce
    3) Když úředníci = státní zaměstnanci celkem minus pedagogové, HZS, Policie a vojsko = 261 tis., tedy 55 % krát 208 mld. je více než 100 mld.
    zdroj: MF, SR v kostce

  • Ale vy jste zjevně nepochopil jeho strategii. Čím více je úředníků, tím více se vybere na daních. (:-)

 2. .To je dluh z období,kdy politici kradli jako straky, za vlády ODS,TOP-09,ČSSD… A na důchodech se přidávalo KČ.40,- !

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Není zdražování jako zdražování

V médiích a na sociálních sítích se teď často objevuje informace, že v Česku je zdražování nejvýraznější v celé Evropské unii. Buďme přesnější. V Česku je nyní nejvýraznější inflace, tedy meziroční růst cenové …

Dubnový Hypoindex: Skvělá zpráva pro celý trh

Prodeje hypotečních úvěrů v dubnu dosáhly v objemu 17,8 miliardy korun. To je ve srovnání s březnem snížení o cca pět procent. Přesto je to z historického hlediska velmi dobrý výsledek. V kusech bylo prodáno 6 744 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru