Důvěra průmyslníků se zvedla

Názor
Celková důvěra v domácí ekonomiku se zvýšila z předchozích 8,1 bodu v dubnu na deset bodů v květnu. Pomohl k tomu sentiment podnikatelů, který stoupl z předchozího jednoho bodu na 8,3 bodů. Zde se pozitivně odrazil především vývoj v automobilovém průmyslu, kde podle průzkumu dochází ke zvyšování tempa růstu výroby a současnému poklesu zásob nedokončených výrobků.
V sentimentu podnikatelů se pozitivně odrazil především vývoj v automobilovém průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Lepší náladu mají i podniky v odvětví energetiky. To by v kombinaci s indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), které se stále drží nad klíčovou padesátkou, mohlo znamenat, že by výsledky českého průmyslu za druhé čtvrtletí nemusely být nakonec až tak špatné.

Problémy se subdodávkami a tlak pramenící z vysokých cen vstupů však budou český průmysl sužovat i nadále. Odeznění problému s dodávkami očekáváme až zkraje příštího roku.

Výrazné zhoršení bylo v květnu naopak patrné na důvěře spotřebitelů. Ta je nyní nejnižší za posledních deset let. Lidé se obávají o svojí finanční situaci, což vzhledem k inflaci blížící se patnácti procentům a pokračujícímu růstu cen energií, není překvapivé. Spotřeba domácnosti se tak bude v následujícím období zřejmě mezikvartálně snižovat.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomický sentiment se v dubnu u podnikatelů výrazně zlepšil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?