
Varovný je pokles sentimentu mezi podnikateli ve stavebnictví. Právě stavebnictví totiž v uplynulých měsících svým růstem kompenzovalo útlum průmyslové výroby, k němuž dochází zejména vlivem zhoršujících se podmínek ve světovém obchodě a geopolitických a jiných tenzí, včetně hrozby takzvaného tvrdého brexitu. Podnikatelé ve stavebnictví hledí pesimističtěji než v červenci do dalších tří měsíců. Vyhlížejí nejen pokles své výrobní činnosti, ale také zaměstnanosti v sektoru.
Nadějné je naopak to, že propad sentimentu v průmyslu se navzdory zmíněným zhoršujícím se podmínkám během letošního června až srpna stabilizoval. Průmyslníci sice hodnotí hůře než v červenci potenciál domácí a mezinárodní poptávky, přitom však očekávají pro nejbližší tři měsíce vyšší tempo své výrobní činnosti než v červenci.
Vzhledem k nadále se zhoršujícím podmínkám ve světovém obchodě nelze čekat, že by sentiment v průmyslu již dosáhl svého dna. Spíše si jeho zhoršování dalo jen „přestávku“. Tuzemská ekonomika nemůže poměrně vysokou odolnost vůči nepříznivým mezinárodním tlakům vykazovat věčně. Ostatně dnešní čísla k vývoji sentimentu mezi německými podnikateli nejsou nijak povzbudivá, Německo, na němž jsme silně ekonomicky závislí, už nyní dost možná prochází recesí.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)