Důvěra v českou i německou ekonomiku v červenci klesala

Důvěra v českou ekonomiku v červenci druhý měsíc v řadě klesla. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se snížil z 6,3 na 3,5 bodu. To je nejnižší úroveň od konce loňského roku. V poklesu pokračovala jak důvěra podnikatelů, tak i spotřebitelů.
V tuzemském podnikatelském sektoru zaznamenal v červnu nejvýraznější meziměsíční pokles důvěry průmysl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ta spotřebitelská se přitom již dostala na nejnižší úroveň za celou dobu sledování, tedy od ledna 2003. Důvodem jsou hlavně obavy domácností ohledně negativních dopadů vysoké inflace na jejich finanční situaci a výkon ekonomiky.

Na spotřebitele dopadá vysoká inflace, kvůli které jich větší počet hůře hodnotí svoji finanční situaci. Rekordní počet domácností se zároveň domnívá, že v horizontu jednoho roku se jejich finanční situace nadále zhorší.

K poklesu důvěry dochází i u podnikatelů. Ve srovnání s pandemickými úrovněmi je však jejich důvěra stále na vysokých úrovních (letošní červen 100,2 bodu, červen 2020 74,6 bodu, pozn. aut.). Mezi podnikateli se důvěra v průmyslu snížila o 7,2 bodu na 98,9 bodu.

Jako hlavní bariéru růstu stále téměř čtyřicet procent respondentů uváděla nedostatek materiálu, 19 procent nedostatek zaměstnanců, 15 procent nedostatečnou poptávku. Pokud jde o subdodávky, očekáváme, že se situace bude postupně lepšit.

Stejně tak i problém nedostatku zaměstnanců. Poptávka však kvůli vysokým cenám bude zřejmě klesat i nadále. Důvěra ve stavebnictví a službách se naopak zvýšila. Ve službách nicméně stoupl počet respondentů, které také tíží nedostatečná poptávka (27 %).

V podnikatelském sektoru zaznamenal nejvýraznější meziměsíční pokles důvěry průmysl. Hůře průmyslníci hodnotí především počet nových objednávek a s tím související poptávku po jejich výrobcích. Jako hlavní bariéru růstu produkce nadále uvádí nedostatek materiálu.

Využití výrobních kapacit zpracovatelského průmyslu se v červenci mírně zvýšilo na 83,2 procenta z dubnových 81,6 procenta. To je zhruba úroveň ze začátku roku. I přes červencový pokles zůstává důvěra v průmyslu relativně vysoká.

Klesající počet nových zakázek pravděpodobně vyvažuje vysoký stav těch z předchozích měsíců, které podniky ještě nestihly vyřídit právě kvůli chybějícím vstupům. To by spolu s postupným uvolňováním dodavatelských řetězců mělo podpořit průmyslovou produkci v nejbližších měsících.

Důvěra německých podnikatelů také v červenci klesla a byla nejnižší od června 2020. IFO index se snížil z 92,2 na 88,6 bodu, zatímco se čekal pokles pouze na 90,1 bodu. Hůře oproti očekávání dopadla zejména složka hodnotící výhled podnikatelů pro následujícího půl roku, snížilo se však i hodnocení současné situace.

I zde je důvodem rychlý růst cen, který se podepisuje na nižší poptávce a implikuje riziko možného vzniku recese. Stejným směrem pak působí i případné přerušení dodávek plynu z Ruska, které je stále na stole.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena