Dodávky plynu stále budí obavy

Názor
Nálada na akciových trzích byla v pondělí poměrně pozitivní, a to i přes přetrvávající nejistotu ohledně obnovení dodávek plynu do Evropy. Evropské akciové indexy v pondělí odpoledne rostly o přibližně jedno procento a v plusu otevřely i americké trhy.
Nálada na akciových trzích byla v pondělí poměrně pozitivní, a to i přes přetrvávající nejistotu ohledně obnovení dodávek plynu do Evropy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nervozita v zámoří klesala v souvislosti se zmírňováním obav z recese. Snižují se totiž sázky na 100bodový „hike“ Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) v červenci a zároveň páteční data ukázala solidní spotřebitelskou poptávku. Dlouhodobá inflační očekávání v rámci šetření ekonomického sentimentu Michiganské univerzity se v červenci navíc snížila více, než bylo očekáváno.

Gazprom vyhlásil stav vyšší moci na dodávky plynu do EU. Podle agentury Reuters se to týká alespoň jednoho významného evropského odběratele, přičemž by mohlo jít o dodávky přes plynovod Nord Stream 1 do Německa. Další podrobnosti nicméně nejsou známy. Již od minulého týdne jsou dodávky plynu tímto plynovodem přerušeny, údajně v důsledku pravidelné údržby a k jejich obnovení by mělo dojít tento čtvrtek.

PSALI JSME:
V pátek se Nord Stream 1 nerozjede. Turbínu do plynovodu Rusové dostanou až v neděli

Zvýšená nejistota spojená s těmito zprávami pravděpodobně přispěla k růstu ceny ropy Brent opět viditelně nad 100 dolarů za barel, krátce až na 106 USD/barel, což je oproti pátku nárůst o bezmála pět procent. Případné déletrvající narušení dodávek zemního plynu do EU by bylo pro ČR obzvlášť problematické, jelikož je u dodávek plynu na Rusku závislá téměř ze 100 procent.

Na devizovém trhu oslaboval americký dolar, v regionu panoval klid. Americký dolar v pondělí v páru s eurem oslabil o více než jedno procento k 1,02 USD/EUR, patrně v souvislosti s očekáváním méně razantního zvýšení sazeb Fedu. Regionální měny se v pondělí při absenci důležitých makroekonomických dat odpoledne obchodovaly v blízkosti otevíracích hodnot.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dolar je k euru nejsilnější za zhruba dvě dekády

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?