Výsledky tuzemského průmyslu za květen je dobré brát rezervou

Analýza
Tuzemský průmysl hlásí za květen poměrně solidní růst výroby s tím, jak zlepšení v dodávkách potřebných dílů podpořilo meziroční výkon ve výrobě motorových vozidel. Opticky velmi silný byl růst nových zakázek, zde je ale třeba mít na paměti, že růst hodnoty nových zakázek reflektuje nejen růst skutečného objemu zakázek, ale také zrychlující se meziroční růst cen.
Tuzemský průmysl hlásí za květen poměrně solidní růst výroby s tím, jak zlepšení v dodávkách potřebných dílů podpořilo meziroční výkon ve výrobě motorových vozidel. Ilustrační foto: Škoda Auto

Jakkoliv data z tuzemského průmyslu za letošní květen vyšla lépe, než se čekalo, tak do dalších měsíců výhled není optimistický, neboť průzkumy signalizují nepříznivý vývoj nových zakázek, což se navíc týká řady evropských zemí. Průmyslová výroba v květnu v neočištěném vyjádření meziročně vzrostla o 6,3 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru růst o 1,6 procenta.

Letošní květen měl o jeden pracovní den více, než stejný měsíc loňského roku, údaj očištěný o kalendářní vlivy přesto hlásí meziroční růst průmyslové výroby o 3,3 procenta. Celkovému výsledku tentokrát napomohla výroba motorových vozidel, jež po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 9,8 procenta díky tomu, jak v automobilkách došlo k alespoň dílčímu zlepšení v dodávkách potřebných dílů.

PSALI JSME:
Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit

Meziroční výkon u jednotlivých odvětví zpracovatelského průmyslu byl ovšem v květnu smíšený, rozdílně se u jednotlivých odvětví projevoval statistický vliv srovnávací základny. Za zmínku také stojí silný meziroční růst výkonu u těžby a dobývání, jenž v květnu činil 8,2 procenta. Květnová data zároveň hlásí solidní růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o devět procent, přičemž tahounem byly nové tuzemské zakázky s růstem o 17,2 procenta.

Zde je ale třeba mít na paměti, že růst hodnoty zakázek je tažen jak zvýšením reálného objemu, tak prudkým růstem cen. Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z tuzemského zpracovatelského průmyslu naznačují, že se situace na straně nových zakázek zhoršuje, což jinými slovy znamená, že se celková situace v tuzemském průmyslu v nejbližších měsících může dále zlepšovat jen těžko.

PSALI JSME:
Na středoevropský zpracovatelský průmysl dopadá ochlazení

Průzkumy PMI navíc signalizují pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu v řadě evropských zemí, tendence k ochlazení výkonu ve zpracovatelském sektoru tak zřejmě bude mít celoevropský charakter. Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní květen byly lepší, než se čekalo: Růst výroby překonal očekávání finančního trhu a velmi solidní růst hlásí nové zakázky.

Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou ovšem naznačují, že v červnu v řadě zemí klesly nové objednávky, přičemž v případě tuzemského průmyslu dle průzkumu PMI objednávky klesají již několik měsíců v řadě. Lepší výsledky tuzemského průmyslu za letošní květen je dobré brát s určitou rezervou, neboť průzkumy ze zpracovatelského průmyslu naznačují, že v dalších měsících se růst výroby a objednávek přinejmenším zpomalí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ruská ekonomika letos poklesne jen o 3,5 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB