Důvěra v evropskou ekonomiku klesá

Názor
Třetí čtvrtletí bylo celosvětově ve znamení rychlého oživení ekonomik včetně té německé. To rovněž potvrdil první odhad tamního hrubého domácího produktu (HDP), který vzrostl mezičtvrtletně o 8,2 procenta. K odražení německé ekonomiky ode dna významně pomohly dobré výsledky zahraničního obchodu, které pokračovaly i v září.
Oproti první vlně koronaviru je výhodou to, že zatím nebyl významně zasažen zpracovatelský průmysl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle aktuálně zveřejněných dat zářijová bilance německého zahraničního obchodu skončila přebytkem 20,8 miliardy eur, zatímco trh počítal s 16 miliardami. Překvapily především nižší importy, které meziměsíčně stagnovaly. Vliv na to zřejmě měly slabší dovozy zboží investiční povahy. Exporty se naopak dále zvyšovaly, meziměsíčně o 2,3 procenta.

Z teritoriálního hlediska rostly zejména vývozy Německa do Číny, které byly v září meziročně o 10,6 procenta vyšší. Na druhou stranu vývozy do USA byly stále o necelých šest procent nižší. Ani vývozy do Číny však nedokázaly zabránit tomu, že vývoz Německa mimo EU byl stále ve srovnání s loňským rokem o 4,4 procenta nižší. Celkový vývoz pak za loňskem zaostával o 3,8 procenta.

Optikou razantně narůstajícího počtu nových případů koronaviru ve velké části evropského kontinentu není pokles ekonomického sentimentu překvapením. Po rychlém oživení evropské ekonomiky ve třetím čtvrtletí totiž zřejmě opět dojde ve čtvrtém čtvrtletí k významné korekci předchozího nárůstu ekonomické aktivity.

Oproti první vlně koronaviru je výhodou to, že zatím nebyl významně zasažen zpracovatelský průmysl. Tomu by mohla pomoci také poptávka z Asie, která v boji s koronavirem vykazuje lepší výsledky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice opět klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru