Důvěra v evropskou ekonomiku klesá

Názor
Třetí čtvrtletí bylo celosvětově ve znamení rychlého oživení ekonomik včetně té německé. To rovněž potvrdil první odhad tamního hrubého domácího produktu (HDP), který vzrostl mezičtvrtletně o 8,2 procenta. K odražení německé ekonomiky ode dna významně pomohly dobré výsledky zahraničního obchodu, které pokračovaly i v září.
Oproti první vlně koronaviru je výhodou to, že zatím nebyl významně zasažen zpracovatelský průmysl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle aktuálně zveřejněných dat zářijová bilance německého zahraničního obchodu skončila přebytkem 20,8 miliardy eur, zatímco trh počítal s 16 miliardami. Překvapily především nižší importy, které meziměsíčně stagnovaly. Vliv na to zřejmě měly slabší dovozy zboží investiční povahy. Exporty se naopak dále zvyšovaly, meziměsíčně o 2,3 procenta.

Z teritoriálního hlediska rostly zejména vývozy Německa do Číny, které byly v září meziročně o 10,6 procenta vyšší. Na druhou stranu vývozy do USA byly stále o necelých šest procent nižší. Ani vývozy do Číny však nedokázaly zabránit tomu, že vývoz Německa mimo EU byl stále ve srovnání s loňským rokem o 4,4 procenta nižší. Celkový vývoz pak za loňskem zaostával o 3,8 procenta.

Optikou razantně narůstajícího počtu nových případů koronaviru ve velké části evropského kontinentu není pokles ekonomického sentimentu překvapením. Po rychlém oživení evropské ekonomiky ve třetím čtvrtletí totiž zřejmě opět dojde ve čtvrtém čtvrtletí k významné korekci předchozího nárůstu ekonomické aktivity.

Oproti první vlně koronaviru je výhodou to, že zatím nebyl významně zasažen zpracovatelský průmysl. Tomu by mohla pomoci také poptávka z Asie, která v boji s koronavirem vykazuje lepší výsledky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice opět klesá

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru