Důvěra v evropskou ekonomiku v září stagnovala

Důvěra v evropskou ekonomiku podle dnes zveřejněných údajů Evropské komise v září stagnovala. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu totiž v eurozóně doznal jen kosmetických změn, když jen nepatrně vzrostl z 117,6 bodu na 117,8 b. I tak jde o mírné pozitivní překvapení, když trh očekával pokles indexu na 117 bodů.
Důvěra v evropskou ekonomiku podle dnes zveřejněných údajů Evropské komise v září stagnovala. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překvapil průmysl, kde důvěra vzrostla z 13,8 na 14,1 bodu, což je po letošním červenci druhá nejvyšší úroveň v historii, zatímco se očekával její pokles na 12,6 bodu. Podnikatelé v průmyslu sice snížili svůj odhad budoucího růstu produkce, zároveň však zaznamenali výraznější nárůst nových zakázek.

To jen dokládá nabídkový charakter aktuálních potíží ve výrobním sektoru, který při omezených dodávkách materiálů a převládající silné poptávce vede k rychlému růstu cen finálních výrobků. Důvěra se zvýšila také ve stavebnictví, i zde si však stěžují na nedostatek výrobních materiálů, a navíc také na chybějící pracovní sílu.

PSALI JSME:
Evropskou ekonomiku v závěru roku zřejmě čeká zpomalení

Důvěra ve službách a obchodě na druhou stranu klesla, a to více, než se čekalo. V obou případech to jde na vrub vývoje tržeb v předchozích měsících, od kterého podnikatelé podle dotazníkového šetření očekávali více. Jejich očekávání pro další měsíce se však zlepšila. Podnikatelé ve službách očekávají v následujících měsících rovněž nárůst zaměstnanosti.

Historické rekordy pak v podstatě ve všech sektorech evropské ekonomiky i nadále láme očekáváný růst cen v následujících třech měsících. Výrazné zdražování v následujícím období očekávají také spotřebitelé.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB