Důvěra v evropskou ekonomiku v září stagnovala

Důvěra v evropskou ekonomiku podle dnes zveřejněných údajů Evropské komise v září stagnovala. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu totiž v eurozóně doznal jen kosmetických změn, když jen nepatrně vzrostl z 117,6 bodu na 117,8 b. I tak jde o mírné pozitivní překvapení, když trh očekával pokles indexu na 117 bodů.
Důvěra v evropskou ekonomiku podle dnes zveřejněných údajů Evropské komise v září stagnovala. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překvapil průmysl, kde důvěra vzrostla z 13,8 na 14,1 bodu, což je po letošním červenci druhá nejvyšší úroveň v historii, zatímco se očekával její pokles na 12,6 bodu. Podnikatelé v průmyslu sice snížili svůj odhad budoucího růstu produkce, zároveň však zaznamenali výraznější nárůst nových zakázek.

To jen dokládá nabídkový charakter aktuálních potíží ve výrobním sektoru, který při omezených dodávkách materiálů a převládající silné poptávce vede k rychlému růstu cen finálních výrobků. Důvěra se zvýšila také ve stavebnictví, i zde si však stěžují na nedostatek výrobních materiálů, a navíc také na chybějící pracovní sílu.

PSALI JSME:
Evropskou ekonomiku v závěru roku zřejmě čeká zpomalení

Důvěra ve službách a obchodě na druhou stranu klesla, a to více, než se čekalo. V obou případech to jde na vrub vývoje tržeb v předchozích měsících, od kterého podnikatelé podle dotazníkového šetření očekávali více. Jejich očekávání pro další měsíce se však zlepšila. Podnikatelé ve službách očekávají v následujících měsících rovněž nárůst zaměstnanosti.

Historické rekordy pak v podstatě ve všech sektorech evropské ekonomiky i nadále láme očekáváný růst cen v následujících třech měsících. Výrazné zdražování v následujícím období očekávají také spotřebitelé.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Podle měření Českého statistického úřadu se v září opět snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo jak v případě podnikatelů, tak i spotřebitelů. Odborníci ale současně poukazují na meziroční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB