Důvěra v tuzemskou ekonomiku pokračuje v růstu

Podle měření Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červnu opět silně vzrostla souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zlepšení došlo jak v případě důvěry spotřebitelů, tak u všech sledovaných skupin podnikatelů.
U podnikatelů došlo v červnu k největšímu zlepšení nálady v případě obchodu a ve službách, což úzce souvisí s rozvolněním epidemických opatření. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Důvěra v ekonomiku se dostala na předpandemickou úroveň již v květnu a v červnu jsme se posunuli opět výrazně výš,“ informoval redakci FAEI.cz ekonom Komerční banky Michal Brožka s tím, že spotřebitelská důvěra se nachází na úrovních srovnatelných se začátkem roku 2020 a v případě podnikatelů je stejně vysoko, jako na konci roku 2018.

Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma hlavního ekonoma Generali Investments náladě v tuzemské ekonomice pomáhá uvolňování restrikcí spojených s pandemií a také souběžně probíhající hospodářské oživení u našich hlavních hospodářských partnerů ve střední a západní Evropě: „Červnový průzkum důvěry v české ekonomice ukazuje příznivý dopad uvolňování uzavírek ve službách a maloobchodu spolu s pozitivním vývojem ve vnějším prostředí.“

PSALI JSME:
Ekonomika v rozpuku, inflace hledá strop

„Na straně podnikatelů došlo v červnu k největšímu zlepšení v případě obchodu a ve službách, což úzce souvisí s rozvolněním epidemických opatření,“ doplnil Brožka. Silně podle něj rostla důvěra i v případě průmyslu, kde dosáhla na úrovně naposledy pozorované před deseti lety.

„Pokrok ve vakcinaci a výrazný pokles šíření nákazy má klíčový dopad jak na náladu, tak na reálnou aktivitu jak v české ekonomice, tak v Evropě obecně,“ sdělil redakci Radomír Jáč. Viditelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli, uvedl s tím, že důvěra mezi spotřebiteli je nejsilnější od prosince 2019, patrný je pokračující pokles obav z nezaměstnanosti, zároveň opět výrazně vzrostly obavy z růstu cen.

PSALI JSME:
Zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli

S ohledem na zlepšování pandemické situace je možné, uvedl Michal Brožka, že v dalších měsících uvidíme ještě další, i když už pravděpodobně mírnější zlepšení indexů důvěry v ekonomiku: „Pozitivní vývoj důvěry koresponduje s naším odhadem letošního růstu ekonomiky o 3,4 procenta. Nicméně nejistota pramenící z pandemie je stále i přes znatelný pokles vysoká.“

Červnový průzkum důvěry v české ekonomice tak podle Jáče podporuje závěry bankovní rady o potřebných posunech v měnové politice. „Souběh hospodářského růstu a bujení inflačních tlaků hovoří pro zvyšování úrokových sazeb a středeční zvýšení úroků České národní banky zjevně představuje první krok v delší sérii pohybu sazeb směrem ke znatelně vyšším úrovním,“ konstatoval ekonom.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč se rodí málo dětí. Ženy nedokážou splnit svůj plán

Průzkum
Současný problém s nízkou porodností nelze zjednodušit na tvrzení, že Češi nechtějí mít děti, anebo třeba jen jednoho potomka. Výzkum Národního institutu SYRI, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici, totiž ukazuje, že české ženy chtějí mít více dětí, ale výsledek je pak z různých důvodů jiný, než si matky původně přály. A první dítě se jim rodí později, než chtěly.