Dva ze tří Čechů mají zájem o čtyřdenní pracovní týden

Průzkum
Zaměstnavatelé ze sektoru podnikových služeb začínají testovat model tzv. komprimovaného pracovního týdne. Možnost zhuštění pracovních povinností do čtyř dnů je velmi oblíbeným benefitem a přináší řadu výhod pro zaměstnance i zaměstnavatele. Vyplývá to z údajů asociace ABSL, která v ČR sdružuje centra podnikových, IT a zákaznických služeb.
Podle loňského průzkumu poradenské společnosti Moore Czech Republic by se při čtyřdenním pracovním týdnu zvýšila produktivita i spokojenost lidí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Diskuze o zkrácení pracovního týdne pouhé čtyři dny začínají i v ČR nabývat na intenzitě. První krok k jeho zavedení právě probíhá v oboru podnikových služeb, kde první centra testují „komprimovaný pracovní týden“. V jeho rámci si mohou zaměstnanci rozložit své pracovní povinnosti na čtyři dny v týdnu.

Umožňuje to mimo jiné vysoká míra automatizace a digitalizace, která je pro obor příznačná. Hlavní motivací pro tento krok je zejména snaha center podnikových služeb zaujmout uchazeče o práci a zvýšit loajalitu stávajících zaměstnanců.

„V sektoru podnikových služeb zaznamenáváme rostoucí počet firem, které se o komprimovaný pracovní model zajímají a testují jej. Díky této inovaci si totiž dokáží udržet a dokonce posílit loajalitu a spokojenost svých zaměstnanců,“ informoval Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL.

PSALI JSME:
„V podnikových službách vznikne 25 tisíc pracovních míst,“ říká Jonathan Appleton

To potvrzují i data firem, které již „komprimovaný pracovní týden“ testují. Dvě třetiny z nich uvádějí, že poskytnutí čtyřdenního pracovního týdne jim výrazně pomohlo přilákat a udržet talenty. Jejich zaměstnanci jsou prý navíc „šťastnější, méně vystresovaní a odvádějí lepší práci“.

Dle průzkumu pracovního tempa v Česku má o čtyřdenní pracovní týden zájem až 66 procent zaměstnanců. Den navíc tak mohou pracovníci využít jak k aktivnímu či pasivnímu odpočinku, tak i k návštěvě lékaře, péči o rodinu a dalším libovolným aktivitám. Odpočatějším zaměstnancům totiž dle řady studií méně hrozí syndrom vyhoření.

Zaměstnavatelé pak mohou těžit také z toho, že díky kratšímu pracovnímu týdnu mají pracovníci více času na rozvoj nových dovedností, které mohou následně v práci uplatnit. Obecně tak tento model pomáhá nalézt lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, kdy zejména covidová doba tuto hranici z důvodu častější práce z domova výrazně narušila.

PSALI JSME:
Trend: Češi si během posledních dvou let zařídili domácí kanceláře

Průkopníkem „komprimovaného pracovního týdne“ se v oboru podnikových služeb stala společnost Novartis, která jej testuje v rámci svého projektu Reimagine Workplace. Na základě domluvy v rámci týmů a manažerů mohou zaměstnanci pracovat čtyři pracovní dny v týdnu dvakrát měsíčně.

Některé české firmy na čtyřdenní pracovní týden přistoupily už loni. Například digitální agentura Sherpas nebo skupina Citfin. Podle vyjádření spoluzakladatele Trinity Bank Radomíra Lapčíka bude čtyřdenní pracovní týden za několik let poměrně běžným benefitem firem, které budou na předních pozicích žebříčků preferovaných zaměstnanců.

Podle loňského průzkumu poradenské společnosti Moore Czech Republic myšlenku čtyřdenního pracovního týdne vnímalo pozitivně více než 60 procent Čechů. Zvýšila by se podle nich produktivita i spokojenost lidí.

PSALI JSME:
Pracovat jen čtyři dny v týdnu není utopie. Splní se i váš sen?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.