Trend: Češi si během posledních dvou let zařídili domácí kanceláře

Příchod koronaviru před dvěma lety znamenal pro mnohé Čechy zásadní změnu. Namísto cesty do kanceláře totiž začali pracovat z domova. Na home office se tak za uplynulé dva roky přesunulo 84 procent Čechů, jimž to charakter práce umožňoval. Vyplynulo to z únorového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).
Každý druhý Čech (53 %) během pandemie koronaviru využil pro práci obývací pokoj. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zhruba čtyři z deseti Čechů mohou vykonávat svoji profesi i z domácí kanceláře. Toho během covidu využilo 84 procent z nich. V průměru z domova pracovali pět měsíců, pětina dokonce více než rok. Ne každý měl ale pro práci ideální podmínky.

Více než čtvrtina Čechů (27 %) měla možnost vykonávat svou profesi přímo z domácí pracovny. Každý druhý (53 %) využil pro práci obývací pokoj, pětina „úřadovala“ z ložnice, 16 procent Čechů našlo zázemí v kuchyni. Některým posloužily i dětské pokoje (6 %) nebo například balkón či terasa (5 %).

V průměru strávili Češi na home office celkem pět měsíců. Každý druhý přitom nebyl v domácí kanceláři sám. Ve stejný čas pracoval z domova také jeho partner či partnerka nebo měly děti distanční výuku.

„Právě nedostatek pracovního prostoru byl častým důvodem pro menší, ale i rozsáhlejší rekonstrukce domácností. Podmínky pro práci z domova si tak vylepšilo 40 procent Čechů. Některým jen stačilo pořídit si nové kancelářské vybavení, jiní se vrhli do kompletní přestavby celé domácnosti,“ informoval Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Do vytvoření domácích kanceláří investovali Češi v průměru 11 tisíc korun. Pětina si pořídila nové kancelářské vybavení, jako jsou stůl, židle či elektronika, 17 procent muselo přesunout zařízení bytu, nebo se dokonce pustit do stavebních úprav.

I když pandemie slábne a lidé se postupně po dvou letech vracejí na pracoviště, počítají Češi s prací z domova i do budoucna. Částečný home office se stane součástí běžného pracovního života pro 53 procent dotazovaných. Před pandemií, v roce 2019, vykazovalo Česko v rámci EU podle Eurostatu podprůměrný podíl zaměstnaných osob pracujících obvykle z domova (4,6 %).

Zdroj: AČSS

Podle loňského průzkumu IBRS každá šestá domácnost v České republice plánuje větší zásah do svého bydlení nebo výstavbu nového. Při výběru použitého materiálu je přitom nejdůležitějším faktorem cena materiálu. Právě na cenové podmínky kladou lidé větší důraz poté, co loni ceny stavebnin vystřelily a některé typy materiálů jsou i více než dvakrát dražší, než v roce 2020.

Pandemie koronaviru a příklon k home office se projevily i na využití kancelářských prostor. Například společnost Colliers, která poskytuje služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, informovala, že loni v Praze přibylo nejméně kancelářských prostor za posledních pět let. Podle jejího odhadu se trh s moderními kancelářskými prostory se výrazně nezvýší ani letos.

Míra neobsazenosti kancelářských prostor v Praze se podle společnosti Colliers po dvou letech konečně přestala zvyšovat. Na konci loňského čtvrtého čtvrtletí dosáhla přibližně 7,8 procenta, což reprezentuje přibližně 292 700 m². Je to zhruba o 0,1 procentního bodu méně, než v předchozím čtvrtletí, ale o jedno procento více, než v roce 2020.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB