Dvojí zdražení cigaret se ministerstvu financí nevyplatilo

Jako v pohádce o zlaté rybce dopadlo ministerstvo financí při inkasu spotřební daně z tabákových výrobků. Zatímco za rok 2013 vybralo od kuřáků rekordních 48,1 miliardy korun, v minulém roce to bylo jen 44,7 miliardy. Nenasytnost Babišova úřadu způsobila více než třímiliardový propad hlavně proto, že s dvojím zvýšením cen cigaret a tabáků během jednoho roku si kuřáci dokázali vyrovnat po svém. Místo zlatého zámku zase chatrč.

Ilustrační foto: Pixabay

Znehodnocení koruny prostřednictvím ČNB mimo jiné znamenalo, že Česká republika při novém přepočtu kurzu koruny na euro přestala splňovat unijní podmínky zdanění cigaret. Aby Česko dosáhlo daňové úrovně stanovené evropskou směrnicí o minimální dani, která činí 90 eur za 1000 cigaret, muselo cigarety opět zdražit.

Před zásahem ČNB sazba na cigarety 90 eur za 1000 kusů při kursu 25 Kč za euro směrnici splňovala a ke zdražení už nemuselo dojít. Pokud použijeme například znehodnocený kurs 27,40 Kč za euro, pak daňové zatížení vyjádřené v eurech dosahuje jen 82,20 eura za 1000 cigaret a bylo nutné daň dorovnat na 90 eur.

„Na posouzení, jestli ta či ona členská země splňuje požadavky na minimální zdanění, má samozřejmě výše směněného kurzu zásadní vliv. Skutečnost, že Česká republika používá svou vlastní národní měnu, znamená, že musí přepočítávat úroveň daňového zatížení platným kurzem na euro platným k 1. říjnu příslušného roku,“ potvrdil finanční ředitel Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Přesto ministerstvo financí spotřební daň na cigarety zvyšovat nemuselo. Důvodem je fakt, že příslušná evropská směrnice umožňuje členským zemím nezvyšovat spotřební daně z tabákových výrobků v případě, když se kvůli změně kurzu sníží minimální daňové zatížení o 5 %. To je i případ Česka. Leč Andrej Babiš nepohrdl možností získat další peníze do rozpočtu od kuřáků a výjimku jeho úřad neakceptoval. A tak se zdražovalo, a to dokonce dvakrát.

Výsledek je znám. Sváteční kuřáci ubrali, trvale postižení přešli na levnější značky, černý trh našel další odběratele a Babiš splakal nad výdělkem. Nepoučen však naplánoval další tři vlny zvyšování spotřební daně z tabákových výrobku až do roku 2018. Po letošním oddechu se ceny cigaret v roce 2016 opět zvýší o tři až čtyři koruny, v letech 2017 a 2018 by to v průměru mělo být po jedné až dvou korunách.

„Bude se zdražovat po zvýšení spotřebních daní. Příslušná novela zákona leží ve sněmovně a čeká na první čtení. Sazby se měly zvyšovat od 1. ledna, takže nové ceny v trafikách po doprodeji zásob očekávám od února, maximálně března 2016. Sazby se budou vypočítávat na základě předpokladu směnného kurzu 28 korun za euro. Proto je minimální sazba daně nastavena na 2,52 koruny za kus,“ upřesnil Provazník.

Na krabičku cigaret by tak připadla spotřební daň 50,40 Kč, zatímco podle aktuálního kursu by pro splnění evropské směrnice stačila daň 48,96 Kč na krabičku, takže by stačilo zdražit cigarety jen o dvě koruny, a ne plánované čtyři.

Ministerstvo financí si však už spočítalo, že první vlna zdražení by měla do státního rozpočtu přinést 3,3 miliardy, druhá něco přes miliardu a třetí půldruhé miliardy korun. Pokud tomu úředníci opravdu věří, pak by měli vyhledat odbornou pomoc. Naštvaný tabáčnický národ se zachová ekonomicky. Bude raději kouřit sušené pampelišky v dutinkách než by přidával další a další peníze nenasytnému eráru.

Ani ne dva roky starý příklad se zvýšením spotřební daně u nafty o pouhou korunu jako by nevaroval. Většina mezinárodních dopravců začala tankovat levnější naftu v cizině a stát, jenž zamýšlel získat víc peněz do rozpočtu, nakonec vybral nejmíň za poslední tři roky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Přívalové deště zasáhly tuzemské stavebnictví

Nemusí pršet, stačí, když kape. Zatímco příroda eviduje další suchý rok a srážkové deficity se neutěšeně hromadí, o stavebnictví to neplatí. Každé firmě vyhovuje mírný růst v mezích zákona a stabilní ekonomické a …

Stavební práce zdražují nejvýrazněji od roku 2008

Stavebnictví i v říjnu pokračovalo v letošním silném oživení po dvou letech útlumu. Za celý rok 2018 poroste více než desetinovým tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku. 

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru