ECB dementuje zvěsti o pomalejším růstu sazeb

Názor
Vyjádření šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové na konferenci v Davosu se nesla v jestřábím módu. Podle ní evropská inflace zůstává vysoko nad cílem centrální banky a ta by tak neměla polevovat ve svém úsilí dále zpřísňovat měnové podmínky. Řekla také, že úrokové sazby by měly vzrůst ještě natolik, aby se dostaly do restriktivního teritoria.
Vyjádření šéfky ECB Christine Lagardeové na konferenci v Davosu se nesla v jestřábím módu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S nominálními sazbami aktuálně kolem dvou procent a inflací za prosinec ve výši 9,2 procenta má tak ECB ještě kus cesty před sebou. S postupně se zmírňujícími cenovými tlaky, k nimž však přispívají hlavně nižší ceny energií, začal v předchozích dnech finanční trh spekulovat o možném postupném zvolnění tempa utahování měnové politiky.

Pomohly k tomu anonymní úniky informací od zaměstnanců centrální banky. Podporu pro pokračování s růstem sazeb o 50 bazických bodů svými vyjádřeními v Davosu poskytli také další členové ECB, jmenovitě Klaas Knot a Francois Villeroy de Galhau.

Zveřejněný zápis z posledního prosincového jednání ECB navíc ukázal, že velký počet představitelů původně upřednostňoval zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů oproti nakonec přijatým 50 bazických bodům, které navrhoval hlavní ekonom Philip Lane.

PSALI JSME:
Hlavním rizikem pro korunu je letos razantnější zvyšování úrokových sazeb Fedem a ECB

Lagardeová se rovněž vyjádřila k očekávánému vývoji evropské ekonomiky. Podle ní lze spíše očekávat malou kontrakci, než aby došlo k recesi v pravém slova smyslu. Zprávy z posledních týdnů o vývoji evropské ekonomiky jsou podle šéfky ECB pozitivní.

Celkově tak zmíněné informace ukazují na to, že centrální banka by mohla zvýšit úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů nejen na zasedání v únoru, ale i v březnu. Euro pravděpodobně pod vlivem zmíněných vyjádření z ECB ve čtvrtek mírně posílilo.

Vůči americkému dolaru zpevnilo o 0,15 procenta k 1,081 USD/EUR. Dále posílila i česká koruna, a to na přibližně 23,90 CZK/EUR. Došlo k tomu opět bez zjevných příčin a podpory fundamentů, které stále indikují slabší úrovně. Kurz polského zlotého a maďarského forintu ve čtvrtek zůstal oproti začátku obchodování zhruba beze změny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Euro znovu útočí na devítiměsíční maximum

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB