ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, když čekáme 50bodový „hike“ (zvýšení) i na příštím zasedání v březnu. Tím by utahování její měnové politiky mělo vrcholit.
Podle guvernérky ECB Christine Lagardeové jsou rizika současné inflace oproti prosinci více vyvážená. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropská centrální banka (ECB) podobně dle očekávání zvýšila klíčové úrokové sazby o 50 bazických bodů a zároveň předem oznámila, že o identických 50 bazických bodů plánuje zvýšit sazby i na příštím zasedání, které spadá na 16. března. To pohřbilo debaty ohledně zpomalení tempa utahování měnové politiky již na březnovém zasedání, které v posledních týdnech vyvstaly.

Nicméně poté si již centrální bankéři nechávají prostor pro vyhodnocení další dráhy měnové politiky. To by mohlo naznačovat zpomalení tempa utahování sazeb po březnovém zasedání. Dle slov guvernérky ECB Christine Lagardeové jsou rizika současné inflace více vyvážená oproti prosinci v návaznosti na překvapivě silnější dezinflační trend, který potvrdila lednová data.

Trhy vnímaly aktuální rozhodnutí ECB a následnou tiskovou konferenci jako překvapivě holubičí, když – kromě indikace 50bodového zvýšení na příštím zasedání – ECB nepřitlačila na pilu s jestřábím tónem, který dominoval ve vyjádřeních jejích představitelů v posledních týdnech. Euro vůči dolaru skokově oslabilo a v závěru evropské seance bylo slabší o půl procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB