ECB sazby nezměnila, o jejich snižování se zatím nediskutovalo

Stejně jako ve středu americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.), i Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní sazba tak zůstává na čtyřech procentech.
Stejně jako ve středu americký Fed, i Evropská centrální banka ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ani makroekonomická prognóza ECB velkých změn nedoznala. Letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) byl snížen z 0,7 procenta na 0,6 procenta, v příštím roce z jednoho procenta na 0,8 procenta.

Směrem dolů se posunula i prognóza celková inflace, která by letos měla dosáhnout 5,4 procenta (oproti 5,6 % v zářijové prognóze, pozn. aut.) a v roce 2024 2,7 procenta (oproti 3,2 %). Prognóza jádrové inflace však zůstává nad cílem centrální banky i v následujících dvou letech (2,7 % v roce 2024 a 2,3 % v roce 2025), což odráží zvýšenou dynamiku jednotkových nákladů práce.

Další kroky budou podle prezidentky Christine Lagardeové záviset na nových datech. Snižování sazeb nebylo vůbec diskutováno. Celkově čtvrteční zasedání potvrzuje náš předpoklad, že Evropská centrální banka začne s uvolňováním úrokové složky později než Fed, pravděpodobně až koncem příštího roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB