
Hlavní viditelnou změnou je úprava inflačního cíle, a to z předchozího vágního vymezení ve formě inflace pod avšak stále blízko dvou procent, na nynější rovná dvěma procentům. ECB však zároveň dodává, že je ochotna dočasně tolerovat mírně vyšší inflaci. Centrální banka bude nyní také při analýzách vývoje spotřebitelských cen více akcentovat vývoj nákladů na bydlení.
Nová strategie začne platit od následujícího měnově politického zasedání, které je na programu 22. července. Pro finanční trhy jsou dnešní slova zaznívající z ECB holubičím signálem, značícím pokračovaní výrazně uvolněné měnové politiky. Euro tak vůči dolaru oslabilo o 0,6 procenta a německý desetiletý dluhopis se dostal na tříměsíční minimum poblíž -0,3 procenta.
Rostoucí averze vůči riziku dnes doputovala také na akciové trhy, které v průběhu evropského obchodování ztrácely kolem dvou procent. V poklesu pokračovaly výnosy na dluhopisových titulech. Výnos na americkém desetiletém dluhopisu se tak dostal pod 1,3 procenta, kde se nacházel naposledy v polovině února.
Na pokles tržních úrokových sazeb a akcií působí především obavy investorů ohledně opětovně rostoucího počtu nových případů nemoci covid-19 ve velkém počtu zemí. Negativní sentiment je zřejmý především vůči rozvíjejícím se trhům, mezi které patří i ty středoevropské. Koruna tak dnes znovu oslabila a vůči euru je nejslabší za poslední přibližně dva měsíce. Ztráty se nevyhnuly ani maďarskému forintu a polskému zlotému.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)