Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese

Analýza
Ekonomika eurozóny se dle předběžných údajů v letošním druhém čtvrtletí vymanila z recese, když hrubý domácí produkt (HDP) vykázal růst dvě procenta v mezičtvrtletním a 13,7 procenta v meziročním vyjádření. Jde o lepší výsledek, než čekal trh, jenž počítal s růstem 1,5 procenta v mezičtvrtletním a 13,2 procenta v meziročním vyjádření.
Premiantem eurozóny, pokud jde o růst HDP, je Španělsko, kde HDP v letošním druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl meziročně bezmála o 20 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mezičtvrtletní růst HDP byl patrný jak z měsíčních průzkumů z ekonomiky eurozóny, tak z dat o výkonu průmyslu či maloobchodu za jednotlivé měsíce druhého čtvrtletí – tak, jak jsou v tuto chvíli k dispozici.

Meziroční růst HDP o 13,7 procenta znamená historický rekord – zde pomohl statistický efekt nízké základny loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomickou aktivitu v eurozóně tvrdě dopadla omezení související s první vlnou pandemie. Výsledek kontrastuje s meziročním poklesem na úrovni 1,3 procenta, jenž byl vykázán v letošním prvním čtvrtletí.

Silný meziroční růst HDP, vykázaný ve druhém čtvrtletí, je neudržitelný, neboť souvisel s jednorázovým statistickým efektem nízké srovnávací základny, průzkumy z eurozóny nicméně naznačují, že ekonomická aktivita silně rostla i na počátku třetího čtvrtletí.

Detaily k vývoji HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí nejsou v tuto chvíli k dispozici: Zveřejněny budou až 7. září, ovšem 17. srpna bude zveřejněn ještě zpřesněný předběžný odhad celkového výkonu ekonomiky za jarní měsíce letošního roku.

PSALI JSME:
Eurozóna: Lépe se dařilo ekonomikám orientovaným na služby

Dá se nicméně předpokládat, že na ekonomickou aktivitu v eurozóně mělo příznivý vliv jednak rozvolnění pandemických omezení v maloobchodu a službách, což znamená možnost vyšších útrat ze strany spotřebitelů, a také hospodářské oživení ve světové ekonomice obecně, tedy na exportních trzích, které vytváří příznivé prostředí.

Ve druhém čtvrtletí vykázaly mezikvartální růstu HDP zatím všechny ekonomiky eurozóny, které předběžná data o HDP reportovaly, přičemž v čele je zatím Rakousko s mezičtvrtletním růstem HDP o 4,3 procenta, na opačné straně žebříčku je Litva s růstem 0,4 procenta.

Většina ekonomik vykázala dvouciferný meziroční růst HDP, premiantem je v tuto chvíli Španělsko, kde HDP v letošním druhém čtvrtletí vzrostl meziročně bezmála o 20 procent. Pro celý letošní rok čekáme růst HDP eurozóny mírně nad úrovní 4,5 procenta a obdobné tempo růstu by se mohlo udržet i v roce 2022.

Obdobný scénář očekává také Evropská centrální banka (ECB) ve své prognóze zveřejněné v červnu. Z pohledu ECB zřejmě data o HDP nepředstavují výraznější překvapení a zároveň lze předpokládat, že ECB se bude snažit udržovat příznivé měnové podmínky i do dalších čtvrtletí s cílem dostat hospodářské oživení eurozóny na dlouhodoběji udržitelný základ.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká ekonomika šlape, ale zpomalení ji nemine

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.