Eurozóna: Lépe se dařilo ekonomikám orientovaným na služby

Názor
Dnes zveřejněný předběžný odhad vývoje tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) v druhém letošním čtvrtletí ukázal na jeho mezičtvrtletní nárůst o 0,6 procenta po předchozím poklesu o 0,3 procenta. Ve srovnání s naší prognózou, jež očekávala růst o 2,1 procenta, a také v porovnání s tržním konsensem hovořícím o rovných dvou procentech, jde o poměrně výrazné negativní překvapení.
Růst průmyslových ekonomik brzdily problémy s nedostatkem některých vstupů do výroby, v jejichž důsledku museli dokonce někteří výrobci automobilů omezit svou výrobu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Je však nutno dodat, že datová nejistota odhadu Českého statistického úřadu je i nadále vysoká a nebude tak překvapením, pokud se v budoucnu dočkáme významnějších revizí. V meziročním srovnání ekonomika zaznamenala oslnivý a zároveň rekordní vzestup o 7,8 procenta, který však z velké části souvisel s nízkou srovnávací základnou loňského roku.

Úroveň ekonomické aktivity ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 procent předkrizového výkonu hospodářství (měřeno vůči poslednímu čtvrtletí roku 2019, pozn. aut.).

Předběžné výsledky HDP za druhé čtvrtletí dnes zveřejnila také řada dalších evropských ekonomik. Ta německá vzrostla mezičtvrtletně o 1,5 procenta, zatímco se očekával, stejně jako v případě ekonomiky české, růst o dvě procenta.

PSALI JSME:
Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

Nad očekáváními rostly naopak ekonomiky Itálie a Španělska. První jmenovaná přidala mezičtvrtletně 2,7 procenta, (čekalo 1,3 %), ta druhá pak 2,8 procenta při očekávaných 2,1 %.

Francouzská ekonomika rostla z velkých ekonomik eurozóny nejpomaleji, oproti prvnímu čtvrtletí o 0,9 procenta. Její výsledek byl však v souladu s očekáváními. Obecně lze tak říci, že lépe se ve druhém čtvrtletí dařilo ekonomikám více orientovaným na oblast služeb (Itálie a Španělsko), jimž pomohlo rychlé rozvolnění protiepidemických restrikcí.

Naopak růst průmyslových ekonomik, typu té české a německé, brzdily problémy s nedostatkem některých vstupů do výroby, v jejichž důsledku museli dokonce někteří výrobci automobilů omezit svou výrobu. Ekonomika eurozóny jako celku dopadla o něco lépe, než se čekalo, když vzrostla mezičtvrtletně o dvě procenta, oproti očekávaným 1,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu

Zavřít reklamu ×
  1. tak nějak si říkám ty vychvalované služby co to vlastně je – je to úsek kde se spotřebovávají peníze které vyrobil výrobní sektor takže až se ty peníze vyrobí ano peníze se musí nejdříve vyrobit tzn. zhodnotit nějakou věc něco vypěstovat ….. pak se můžou utratit ve službách opačně to nefunguje a nebo si snad někdo myslí když v hospodě vychlastám pivo a pak jej vychč…. tak výsledný produkt bude mít vyšší hodnotu než vstupní

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB