Americká ekonomika šlape, ale zpomalení ji nemine

Názor
Americká ekonomika si zopakovala výkon z prvního čtvrtletí a ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla o anualizovaných 6,5 procenta. V meziročním srovnání je výstup ekonomiky vyšší o 12,2 procenta a podařilo se dokonce překonat předcovidovou úroveň.
Inflace v USA je vysoko nad inflačním cílem americké centrální banky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Detailní data ukazují, že se snažili zejména spotřebitelé. Ti po uvolnění restrikcí prudce zvýšili své výdaje za služby. V růstu pokračovala i investiční aktivita firem. Naopak zklamáním je pokles investic do rezidenčních nemovitostí a negativně se projevil i pokles výdajů ze strany vlády spolu s tím, jak klesá objem covidové podpory pro firmy i domácnosti.

Druhé čtvrtletí přineslo podle očekávání rekordní inflaci. Deflátor spotřebních výdajů vzrostl o anualizovaných 6,4 procenta a jeho varianta očistěná o potraviny a energie o 5,4 procenta, což je vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).

Celkově je výsledek mírným zklamáním. Růst zaostal za očekáváním, a navíc bude v následujících čtvrtletích slábnout, nemluvě o riziku návratu protipandemických opatření v důsledku nástupu delty. Slábnout by měly i inflační tlaky, ale patrně ne dostatečně rychle, aby to Fed odradilo od omezení nákupů dluhopisů.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed začal přemýšlet o ústupu z programu nákupu aktiv

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.