Americká ekonomika šlape, ale zpomalení ji nemine

Názor
Americká ekonomika si zopakovala výkon z prvního čtvrtletí a ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla o anualizovaných 6,5 procenta. V meziročním srovnání je výstup ekonomiky vyšší o 12,2 procenta a podařilo se dokonce překonat předcovidovou úroveň.
Inflace v USA je vysoko nad inflačním cílem americké centrální banky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Detailní data ukazují, že se snažili zejména spotřebitelé. Ti po uvolnění restrikcí prudce zvýšili své výdaje za služby. V růstu pokračovala i investiční aktivita firem. Naopak zklamáním je pokles investic do rezidenčních nemovitostí a negativně se projevil i pokles výdajů ze strany vlády spolu s tím, jak klesá objem covidové podpory pro firmy i domácnosti.

Druhé čtvrtletí přineslo podle očekávání rekordní inflaci. Deflátor spotřebních výdajů vzrostl o anualizovaných 6,4 procenta a jeho varianta očistěná o potraviny a energie o 5,4 procenta, což je vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).

Celkově je výsledek mírným zklamáním. Růst zaostal za očekáváním, a navíc bude v následujících čtvrtletích slábnout, nemluvě o riziku návratu protipandemických opatření v důsledku nástupu delty. Slábnout by měly i inflační tlaky, ale patrně ne dostatečně rychle, aby to Fed odradilo od omezení nákupů dluhopisů.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed začal přemýšlet o ústupu z programu nákupu aktiv

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB