Ekonomika eurozóny: Slabší růst HDP i spotřebitelských cen

Předběžné výsledky ekonomik EU za první čtvrtletí letošního roku převážně zklamaly. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta oproti trhem predikovanému růstu o 0,2 procenta mezikvartálně.
Předběžné výsledky ekonomik v eurozóně za letošní první čtvrtletí převážně zklamaly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Směrem dolů byl navíc revidován údaj za poslední čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomika eurozóny mezičtvrtletně klesla o 0,1 procenta, zatímco původně data ukazovala na její stagnaci. Z velkých evropských ekonomik za odhady zaostalo Německo, jehož HDP v letošním prvním čtvrtletí mezičtvrtletně stagnoval, když byl očekáván růst o 0,2 procenta mezikvartálně.

I v případě Německa byl údaj za poslední čtvrtletí loňského roku revidován směrem dolů (z -0,4 % na -0,5 % q/q, pozn. aut.). K tomu, že ekonomika eurozóny mírně zaostala za odhady, přispěla rovněž slabá data z Irska, kde HDP klesl o 2,7 procenta mezikvartálně. Irské statistiky standardně vykazují vyšší míru volatility. Po vyloučení irských dat by růst HDP eurozóny mezikvartálně činil 0,2 procenta.

Ekonomika Francie se naproti tomu vyvíjela v souladu s očekáváními (růst o 0,2 % q/q), zatímco výsledky Itálie a Španělska pozitivně překvapily (v obou případech došlo k nárůstu HDP o 0,5 % q/q). Struktura vývoje jednotlivých ekonomik v letošním prvním čtvrtletí prozatím známa není. Očekáváme však, že k mírnému mezičtvrtletnímu růstu HDP eurozóny přispěl vyšší čistý vývoz.

Spotřeba domácností se naopak pod tlakem vyšších cen pravděpodobně snížila. Velkou nejistotou je pak vývoj zásob. Ty stály za zklamáním, které přišlo z USA. Tamní ekonomika totiž v prvním letošním čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostla v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření jen o 1,1 procenta (konsensus činil 1,9 %). Čtvrtletí předtím přitom rostla o 2,6 procenta.

Za zpomalením růstu amerického HDP stál právě pokles zásob. Růst americké spotřeby domácností naopak výrazně zrychlil z jednoho na 3,7 procenta mezičtvrtletně anualizovaně, což bylo jen nepatrně pod tržním konsensem (+4,0 % q/q).

Až struktura vývoje evropské ekonomiky tak napoví, zdali výsledky za letošní první kvartál by měly vzbuzovat obavy, či zdali šlo, jako v případě USA, spíše o zakolísání způsobené vývojem běžně volatilní položky zásob. Zatímco americké předstihové indikátory na jisté zpomalení růstu ekonomiky USA ukazují, v případě Evropy tomu tak není a spíše je naopak indikován potenciál zrychlujícího růstu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena