Eurozóna se vyhnula recesi

Názor
Podle bleskového odhadu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny (EU19) za první čtvrtletí letošního roku zveřejněného v pátek je vidět, že po mírném a krátkém poklesu se její ekonomika vrátila k růstu.
Výraznější propad HDP zaznamenalo pouze Irsko, jehož čísla jsou vzhledem k specifičnosti této ekonomiky velmi rozkolísaná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Není nijak výrazný – mezikvartálně jen plus 0,1 procenta – avšak stále je to ještě růst. Takové číslo asi ještě od českého HDP, které přijde na řadu v úterý, čekat nemůžeme.

Výraznější propad zaznamenalo pouze Irsko, jehož čísla jsou vzhledem k specifičnosti této ekonomiky velmi rozkolísaná (-2,7 %). Druhou zemí s mínusovým výsledkem je Rakousko, jehož ekonomika poklesla o 0,3 procenta.

Ne všechny země jsou samozřejmě schopné ani v roce 2023 připravit svůj předběžný odhad HDP včas či vůbec, ale asi není nutné obávat se nějaké dramaticky zásadní pozdější revize.

Z našeho pohledu je asi nejzajímavějším výsledek Německa, které v úvodu roku stagnovalo. Po mírném poklesu v závěru loňského roku se mu alespoň podařilo odvrátit recesi, ke které jej směřoval slabší výkon průmyslu.

PSALI JSME:
Výkon průmyslu v Německu byl v prvním čtvrtletí velmi dobrý

I když nelze mluvit o evropské recesi, velké nadšení aktuální čísla asi nevyvolají. Stále je to jen růst hraničí se stagnací, který je zbrzděn především vysokou inflaci snižující reálnou kupní sílu a znehodnocující úspory obyvatel.

Nákladové podmínky se sice postupně zlepšují, avšak na výsledcích z ekonomiky – a především cenách – až tak vidět zatím nejsou. Navíc výsledek eurozóny zaostal za tržním očekáváním.

Rychleji se odrazit od pomyslného dna mohla evropská ekonomika už ve druhém čtvrtletí právě díky klesající inflaci a zlepšení situace v dodavatelských řetězcích.

Nadějně vypadají především obchod a služby, za nimiž ještě stále klopýtá průmysl. Pozitivní zprávou je rostoucí optimismus spotřebitelů, který by díky nižší inflaci mohl více otevírat jejich peněženky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ekonomice eurozóny se podařilo vyhnout recesi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.