Ekonomika USA v závěru loňského roku solidně rostla

Názor
Aktuální data z USA lehce překonala očekávání. Americká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 2,9 procenta mezikvartálně (v anualizovaném vyjádření, pozn. aut.). Mírné překvapení oproti tržnímu konsenzu ve výši 2,5 procenta mezikvartálně se koncentrovalo hlavně na zásoby.
Ekonomika USA v závěru loňského roku solidně rostla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naopak spotřeba domácností byla lehce slabší. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu poklesl na 186 tisíc, tedy nejnižší hodnotu od dubna 2022, což potvrzuje přetrvávající napětí na americkém trhu práce.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec sice překonaly tržní odhad, podílely se na tom ale hlavně volatilní položky dopravy, bez nich se očekávání zhruba naplnila. Dolar tak ve výsledku ve čtvrtek posílil k euru o zhruba 0,2 % na 1,089 USD/EUR.

Koruna korigovala včerejší zisky. Znovu se tak vyhoupla lehce nad 23,80 CZK/EUR. I tak si od začátku roku k euru připsala navzdory očekáváním finančního trhu již asi 1,5 procenta. Přispívá k tomu zřejmě ústup rizikové averze související s nenaplněním scénáře vážné energetické krize a oživení zahraničního obchodu s eurozónou na pozadí zmírňování napětí v dodavatelských řetězcích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
USA: Počet žádostí o podporu je nejnižší od loňského září

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB