Elektřina příští rok zlevní. Právě teď může být nejlepší doba pro fixaci její ceny

Názor
Cena elektřiny klesá, ale brzy už tomu tak být nemusí. Velcí dodavatelé elektřiny v čele s podnikem ČEZ od posledního čtvrtletí letošního roku zlevňují své dodávky domácnostem, menší dodavatelé se postupně přidávají. Důvodem je pandemie koronaviru, která celosvětově srazila ceny energií kvůli slabší globální poptávce. 
Elektřina příští rok zlevní. Právě teď může být nejlepší doba pro fixaci její ceny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kromě silové elektřiny, která představuje neregulovanou složku konečné ceny elektřiny pro domácnosti a necelou polovinu této konečné ceny, zlevňuje, resp. od příštího roku zlevní také regulovaná složka.

Na základě včera oznámeného rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) klesne regulovaná složka v příštím roce průměrně o 1,7 procenta. Tato složka klesne hlavně kvůli snížení poplatku za distribuci a přenos, který tvoří více než třetinu konečné ceny elektřiny. ERÚ tak předpokládá v příštím roce pokles cen elektřiny pro konečné odběratele z řad domácností celkově průměrně o 3,2 procenta.

Výraznějšího průměrného zlevnění se dočkají domácnosti, které spadají do distribuční sítě společnosti ČEZ Distribuce, průměrně ceny u tohoto distributora zlevní o 3,8 procenta (jde o všechny oblasti ČR s výjimkou Prahy a okolí, jižních Čech a jižní a střední Moravy – pozn. aut.).

PSALI JSME:
Covidová karanténa zvedla domácnostem účty za proud o tisíce korun

V Praze a blízkém okolí, kde distribuci zajišťuje společnost PREdistribuce, klesnou ceny průměrně o 2,5 procenta. Domácnosti na jižní a střední Moravě a v jižních Čechách, které spadají pod společnost E.ON Distribuce, resp. nově EGD, se dočkají zlevnění o 2,2 procenta.

Nyní však vzrůstá pravděpodobnost, že k dalšímu poklesu cen elektřiny už v příštím roce nedojde. To proto, že by se v dohledné době mohla objevit plně účinná vakcína proti koronaviru, což by značilo stěžejní impuls pro zotavení celosvětové ekonomiky. Právě tato vyhlídka žene tržní ceny energií opět vzhůru, takže tuzemské domácnosti se již levnější elektřiny dočkat nemusí.

Právě nynější doba tak může být nejlepším časem k fixaci cen elektřiny. Fixovat by měli zejména ty domácnosti, které věří, že se brzy objeví účinná koronavirová vakcína, a také ti, kteří míní, že případné další vlny pandemie již budou celosvětově celkově výrazně slabší, než její první i druhá vlna.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus Čechům citelně srazí cenu elektřiny

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Trochu jiná recese

Statistici potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 procenta. Z číselného pohledu šlo o hlubší recesi, než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 procenta. Globální …

Stavebnictví se propadalo i v únoru

Stavebnictví v Česku i letos pokračuje v nastoleném trendu a propadá se. V únoru klesla stavební produkce meziročně o 11 procent, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Propadlo se hlavně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru