Emoce a ukvapená rozhodnutí do investování nepatří

Analýza
Akciové trhy prošly tento měsíc největším propadem od finanční krize před více než deseti lety. Hlavní akciové indexy po celém světě ztratily na své hodnotě během pěti obchodních dnů přes deset procent. V přímém přenosu jsme pozorovali vývoj, který byl srovnatelný s nejhoršími investičními epizodami nedávné historie. Jaké poučení z toho vyplývá pro investory, především pak pro ty, kteří na burzách začínají, nebo to zvažují?
Emoce a ukvapená rozhodnutí do investování nepatří. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Investoři, kteří se pohybují na trzích kratší dobu, si mohli udělat adrenalinový výlet do minulosti a na vlastní kůži prožít to, co za sebou mají ti zkušenější – například z průběhu finanční krize nebo po prasknutí internetové bubliny na počátku tisíciletí. Dodejme, že zatím šlo skutečně jen o výlet „na otočku“ a dramatický propad trhů se zastavil a naprostá většina indexů opět zezelenala.

Akcie se ale nalézají po celém desetiletí téměř nepřetržitého růstu v bodě, kdy zpravidla přicházejí i výraznější korekce. Jen vám nikdo neřekne, kdy přesně se tak stane. Berme tedy události posledních dnů jako takový test, díky kterému si mohli někteří investoři vyzkoušet, jak pevné mají nervy.

A to obzvlášť v době, kdy obchod uděláte přes aplikaci na pár dotyků obrazovky mobilního telefonu, což může svádět k impulsivnímu rozhodování. A tady se dostáváme k první, pro mnohé draze vykoupené, zkušenosti. Emoce a ukvapená rozhodnutí do investování nepatří. Tehdy investor s velkou pravděpodobností učiní obchod v tu v nejméně vhodnou chvíli.

PSALI JSME:
Trhy teď sází na masivní zásah centrálních bank, jinak hrozí kvůli koronaviru jejich kolaps

Třetinová ztráta za pět dnů

Takové dvě ukázkové emoce jsou euforie a strach. Ukažme si to třeba na akciích automobilky Tesla. Ta se stala na začátku letošního roku jedním z investičních hitů. Za první dva měsíce se z hodnoty okolo 400 dolarů dostala až nad 900 dolarů v druhé polovině února.

Kdo tehdy podlehl euforii, nebo chcete-li investiční horečce, kdy se o Tesle mluvilo snad i v kadeřnictvích, a akcie nakoupil, protože to „dělali všichni“, čekala ho v následujícím týdnu studená sprcha. Akcie automobilky se na trhu propadly přibližně o 30 procent (dost možná by se to stalo i bez vlivu koronaviru).

Kdo ze strachu neudržel nervy na uzdě a před víkendem akcie prodal, připsal si za pět obchodních dnů třetinovou ztrátu. I to dovedou emocemi ovlivněná rozhodnutí, které vedou k tomu, že draze nakoupíte a levně prodáte.

Informace 24/7

Dost možná byli mezi takovými nešťastníky i ti, kteří neustále sledovali na monitorech a obrazovkách vývoj kurzů a při bezesných nocích počítali, kolik ten den prodělali. Kdo chce, může dnes konzumovat v podstatě nepřetržitý informační tok z celého světa.

PSALI JSME:
Čínská ekonomika kvůli koronaviru totálně „klekla“. Propad pocítí celá planeta

A víte co? Pokud nejste vyloženě trader, tedy obchodník, který chce vydělávat na krátkodobých výkyvech, ale spíše dlouhodobý investor, tak dost často uděláte nejlépe, když nebude dělat na základě instantních informací nic a budete se držet svého investičního horizontu.

Uklidnit vás může skutečnost, že v historii nejsou desetiprocentní propady trhů ničím výjimečným, a především pak to, že burzy se následně velmi dobře uzdravují. Podíváme-li se na americké akcie, tak ze statistik vyplývá, že s výjimkou turbulentních 30. let minulého století se nevyskytl případ, kdy by akcie byly po některém z podobných desetiprocentních propadů v horizontu následujících pěti let ve ztrátě.

Chovejte se jako v obchodě

Není důvod, abychom se na burze chovali jinak než při běžném nákupu v obchodě. Nakupovat cokoli poté, co v poslední době posílí (zdraží) o desítky procent, nedává příliš smysl. Počkejte si, až vám trh nabídne slevu. Pak teprve zvažujte nákup, pokud tedy jde o kvalitní zboží.

Nablýskaná značka ještě nemusí znamenat kvalitu, a pokud opravdu chcete osud části svých úspor spojit s akciemi dané firmy, měli byste si skutečně ověřit, že její hospodaření je alespoň na základě veřejně dostupných údajů životaschopné. Dnes přeci také v obchodě často studujeme složení výrobků, abychom si nekoupili něco nezdravého.

PSALI JSME:
Proč burzy kvůli koronaviru tolik padaly právě včera?

Připravte se na propady

Investoři si po tučných letech musejí zvykat opět na to, že hodnoty akcií zkrátka čas od času silně kolísají. Chtějí-li svá portfolia před propady alespoň částečně chránit, musejí diverzifikovat. Tedy rozložit své finance mezi více aktiv, která se v případě podobných otřesů nevydávají stejným směrem.

Za březen tak hodnota portfolií, která obsahovala akcie, dluhopisy a zlato, poklesla mnohem méně než pouze ta akciová. Toto není žádná objevná myšlenka, ale princip starý v podstatě jako lidstvo samo.

A jeho platnost přetrvává. Vsadit vše na jednu kartu se může pohádkově vyplatit, nebo také brutálním způsobem prodražit. Nejsem příliš příznivcem variant „buď, anebo“, a proto doporučuji investice rozložit mezi více titulů a typů aktiv.

Alternativou je vložit část peněz do některého ze spravovaných podílových fondů. Ty mají své investice zpravidla rozloženy mezi desítky až stovky akcií či dluhopisů a dalších aktiv, a když některé z nich začnou klesat, portfolio fondu jako celek to tolik neohrozí.

PSALI JSME:
Černá labuť je tu, jmenuje se koronavirus

Trhy ještě nejsou imunní

Chcete-li vyhlídku na další „investiční“ dny, tak vývoj bude záležet na makroekonomických datech, která začnou přicházet z jednotlivých států. Nemyslím si, že budou úplně příznivá. Nepopiratelným faktem totiž je, že část světové produkce bude epidemií koronaviru ovlivněna.

Mimo jiné proto, že onemocnění mohlo způsobit zastavení výroby v čínských manufakturách, což ve světově propojeném trhu může vést mimo jiné k narušení na sebe navazujícího výrobního řetězce, poklesu ziskovosti globálních firem a také k následným problémům na trhu práce.

Nemyslím si, že by trhy vůči nákaze koronavirem získaly už úplnou „imunitu“, s dalšími turbulencemi musíme počítat. Věřím ale, že v dlouhodobějším pohledu uvidíme, že se burzy z vlivu koronaviru zotaví.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trhy po celém světě mají depresivní náladu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Francie v dobách nejistých

Minulý týden se guvernér francouzské centrální banky snažil podpořit optimismus na trzích, když označil odhad poklesu domácí ekonomiky zveřejněný Mezinárodním měnovým fondem za přehnaně pesimistický. Francie by …

Zlato zdražilo na téměř 1800 dolarů

Zlato se včera odpoledne středoevropského času poprvé od začátku října 2012 prodávalo za cenu převyšující 1790 dolarů za troyskou unci, až za takřka 1796 dolarů za unci. Jen zhruba o čtyři dolary zaostalo za …

Číňané houfně nakupují domácí akcie

Čínské akcie včera svým citelným růstem podpořily příliv poměrně optimistické nálady na světové trhy. Klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, si připsal 5,7 procenta, nejvíce od roku 2015. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: K Jadranu letos nepřijede ani polovina Čechů

Rozhovor
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží.
Rolovat nahoru