
Podle červencového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění zase polovina občanů souhlasí s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech. Růst podpory jaderné energetiky souvisí podle agentury IBRS s dostatkem energie, soběstačností a ekologickou výrobou.
„Projevuje se zájem Čechů o energetickou soběstačnost, což je klíčová otázka pro 93 procent obyvatel. Jsme zároveň citliví na ceny energií a vnímáme rizika možného nedostatku a zdražování. A přetrvává i pozitivní vnímání jádra jako čistého bezemisního zdroje,“ řekl ředitel agentury IBRS Miloš Rybáček.
Dodal, že naproti tomu působí především otázka nakládání a bezpečného uložení vyhořelého jaderného paliva, což je významné téma pro přibližně třetinu dotázaných obyvatel.
Jádro přeskočilo obnovitelné zdroje
Jádro podle průzkumu vystřídalo v čele nejpreferovanějších elektráren obnovitelné zdroje. I jejich obliba ale zůstává vysoká. Podpora rozvoje jaderné energetiky je v České republice trvalá, ani v roce 2011 po událostech v japonské Fukušimě neklesla pod 50 procent, zatímco v Německu to vedlo k uzavírání jaderných elektráren.
Od roku 2015 roste v očích veřejnosti i význam obnovitelných zdrojů energie, což ale nevylučuje i podporu bezemisního jádra. Velká část dotázaných preferuje právě mix těchto zdrojů. Poměrně nízká je naopak podpora běžných plynových a uhelných elektráren.
„Důležitosti jaderných i obnovitelných zdrojů jsme si dlouhodobě vědomi. Už řadu let se na tento energetický mix soustředíme a současný vývoj potvrzuje, že naše strategie je jednoznačně správná a její význam dál poroste,“ citovala ČTK člena představenstva a ředitele divize nová energetika ČEZ Tomáše Pleskače.
„Jaderné elektrárny průběžně modernizujeme, dál posilujeme jejich bezpečnost a daří se nám i zvyšovat jejich využití. Díky modifikacím jsme bez vyšší spotřeby paliva, záboru půdy a emisí navýšili výkon jaderných bloků o více než 500 megawattů. Je to jako bychom zde postavili nový menší jaderný blok,“ dodal člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Polovina pro nové Dukovany
Centrum pro výzkum veřejného mínění zase v létě mimo jiné zjišťoval, jakou podporu má plánovaná výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Ukázalo se, že zastánců je přesně polovina, přičemž 19 procent s výstavbou rozhodně souhlasí a 31 procent spíše souhlasí.
Proti výstavbě se staví více než třetina (35 %) české veřejnosti, přičemž 22 procent „spíše“ a 13 procent „rozhodně“. Patnáct procent dotázaných odpovědělo, že neví. Výsledky současně ukázaly, že výstavba nového dukovanského reaktoru má srovnatelnou podporu, jako měla předtím dostavba třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, která se původně plánovala před „novými“ Dukovany.