Nová vláda počítá s výrobou energie z obnovitelných zdrojů, ale…

Koalice Spolu a PirSTAN vidí budoucnost české energetiky v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Pokud pomineme podporu dostavby Dukovan, hovoří o revitalizaci fotovoltaiky, podpoře nových technologií a energetické soběstačnosti, což celé vypadá velmi slibně. Na jedno se ale stále zapomíná…
Vybudování dalších kapacit bioplynových stanic v rámci celé republiky by mohlo být cestou, jak zvýšit energetickou soběstačnost, a navíc snížit ceny energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nastupující vláda hovoří kromě jiného o Taxonomii udržitelného financování Evropské unie, která má brzy nasměrovat investice do sektorů napomáhajících cílům zelené transformace. V rámci podporovaných zdrojů přitom nová vláda prosazuje, aby jádro v rámci EU získalo statut bezemisního zdroje a plyn přechodného zdroje.

Což, zjednodušeně řečeno, znamená uznat jadernou energetiku jako plnohodnotnou součást řešení dekarbonizace ekonomiky a plyn pouze jako přechodný nástroj pro vyrovnání výkyvů. Pokud by ale vláda vzala v potaz i bioplyn a biometan, nemusel by být do budoucna plyn vnímán jen jako nouzové či dočasné řešení pro pokrytí aktuálních nedostatků, ale skutečně jako plnohodnotný a stabilní zdroj obnovitelné energie.

Jedna bioplynová stanice typu EFG Rapotín BPS z biologicky rozložitelného odpadu dokáže vyprodukovat dostatek elektřiny a tepla až pro přibližně dva tisíce domácností, nebo BioCNG pro tři tisíce automobilů s běžným nájezdem osm tisíc kilometrů ročně. Vybudování dalších kapacit v rámci celé republiky by tak mohlo být dobrou cestou, jak zvýšit energetickou soběstačnost, a navíc snížit ceny energií.

Na rozdíl od toho není o biometanu ve vyjádření nové vlády ani zmínka. Přitom ten už vyrábět umíme. A to bezemisně, bezezbytku a ze suroviny, kterou je třeba druhotně využít. Biometan je složením srovnatelný se zemním plynem, hlavní rozdíl spočívá v jeho získávání.

Zatímco zásoby zemního plynu jsou omezené, získávají se těžbou a v jeho dodávkách jsme závislí převážně na Rusku, biometan dokážeme získat úpravou bioplynu vyrobeného z biologicky rozložitelného odpadu, který je definován jako obnovitelný zdroj energie. Jinak má ale tato obnovitelná varianta zemního plynu všechny jeho výhody: Zejména kompletní infrastrukturu plynárenské sítě, kterou lze pro biometan a BioCNG využít bez nutnosti úprav.

Koaliční smlouva hovoří o podpoře vodíku, velkých bateriových úložištích a chytrých energetických sítích. Ve většině těchto případů jsme ale s realizací trochu pozadu. Druhotné zdroje, jako je biologicky rozložitelný odpad, navíc nejsou ovlivněny cenou vstupních paliv a nepotřebují kompenzovat svou emisní stopu. Z dlouhodobého hlediska tedy vedou i k postupnému snižování cen energie.

Autor je výkonný ředitel skupiny Energy financial group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ro Roman

    Velkovýroba biometanu vede k degradaci půdy a ztrátě její plodnosti, neboť materiál který má být zapraven do půdy a tvořit humus jako podstatnou část půdy a zároveň vytvářet životní prostředí pro mikrofaunu a mikroflóru je průmyslově zpracován. Je to stejná debilita jako když se kvůli biopalivům ve finále kácely deštné pralesy a kvůli autobateriím se při těžbě vzácných kovů devastují kilometry čtvereční krajiny v rozvojových zemích a znečišťují miliony kubíků pitné vody. My prostě budeme ekologičtí i kdyby měla celá planeta zdechnout!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB