Nová vláda počítá s výrobou energie z obnovitelných zdrojů, ale…

Názor
Koalice Spolu a PirSTAN vidí budoucnost české energetiky v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Pokud pomineme podporu dostavby Dukovan, hovoří o revitalizaci fotovoltaiky, podpoře nových technologií a energetické soběstačnosti, což celé vypadá velmi slibně. Na jedno se ale stále zapomíná…
Vybudování dalších kapacit bioplynových stanic v rámci celé republiky by mohlo být cestou, jak zvýšit energetickou soběstačnost, a navíc snížit ceny energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nastupující vláda hovoří kromě jiného o Taxonomii udržitelného financování Evropské unie, která má brzy nasměrovat investice do sektorů napomáhajících cílům zelené transformace. V rámci podporovaných zdrojů přitom nová vláda prosazuje, aby jádro v rámci EU získalo statut bezemisního zdroje a plyn přechodného zdroje.

Což, zjednodušeně řečeno, znamená uznat jadernou energetiku jako plnohodnotnou součást řešení dekarbonizace ekonomiky a plyn pouze jako přechodný nástroj pro vyrovnání výkyvů. Pokud by ale vláda vzala v potaz i bioplyn a biometan, nemusel by být do budoucna plyn vnímán jen jako nouzové či dočasné řešení pro pokrytí aktuálních nedostatků, ale skutečně jako plnohodnotný a stabilní zdroj obnovitelné energie.

Jedna bioplynová stanice typu EFG Rapotín BPS z biologicky rozložitelného odpadu dokáže vyprodukovat dostatek elektřiny a tepla až pro přibližně dva tisíce domácností, nebo BioCNG pro tři tisíce automobilů s běžným nájezdem osm tisíc kilometrů ročně. Vybudování dalších kapacit v rámci celé republiky by tak mohlo být dobrou cestou, jak zvýšit energetickou soběstačnost, a navíc snížit ceny energií.

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Na rozdíl od toho není o biometanu ve vyjádření nové vlády ani zmínka. Přitom ten už vyrábět umíme. A to bezemisně, bezezbytku a ze suroviny, kterou je třeba druhotně využít. Biometan je složením srovnatelný se zemním plynem, hlavní rozdíl spočívá v jeho získávání.

Zatímco zásoby zemního plynu jsou omezené, získávají se těžbou a v jeho dodávkách jsme závislí převážně na Rusku, biometan dokážeme získat úpravou bioplynu vyrobeného z biologicky rozložitelného odpadu, který je definován jako obnovitelný zdroj energie. Jinak má ale tato obnovitelná varianta zemního plynu všechny jeho výhody: Zejména kompletní infrastrukturu plynárenské sítě, kterou lze pro biometan a BioCNG využít bez nutnosti úprav.

Koaliční smlouva hovoří o podpoře vodíku, velkých bateriových úložištích a chytrých energetických sítích. Ve většině těchto případů jsme ale s realizací trochu pozadu. Druhotné zdroje, jako je biologicky rozložitelný odpad, navíc nejsou ovlivněny cenou vstupních paliv a nepotřebují kompenzovat svou emisní stopu. Z dlouhodobého hlediska tedy vedou i k postupnému snižování cen energie.

Autor je výkonný ředitel skupiny Energy financial group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny energií porostou zhruba desetinásobně rychleji, než příjmy domácností

Zavřít reklamu ×
  1. Velkovýroba biometanu vede k degradaci půdy a ztrátě její plodnosti, neboť materiál který má být zapraven do půdy a tvořit humus jako podstatnou část půdy a zároveň vytvářet životní prostředí pro mikrofaunu a mikroflóru je průmyslově zpracován. Je to stejná debilita jako když se kvůli biopalivům ve finále kácely deštné pralesy a kvůli autobateriím se při těžbě vzácných kovů devastují kilometry čtvereční krajiny v rozvojových zemích a znečišťují miliony kubíků pitné vody. My prostě budeme ekologičtí i kdyby měla celá planeta zdechnout!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB