O stavbě nového jaderného bloku rozhodne až příští vláda

Názor
Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka rozhodne o stavbě nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany až nová vláda po nadcházejících říjnových volbách. Podle předchozích informací budou osloveni čtyři potenciální uchazeči. Francouzská EDF, korejská KHNP, kanadský Westinghouse a ruský Rosatom.
O stavbě nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany rozhodne až nová vláda po nadcházejících říjnových volbách. Ilustrační foto: ČEZ

Tyto společnosti mají do listopadu předložit informace, jak budou splňovat bezpečnostní požadavky. Na základě toho se pak rozhodne, kdo bude přizván do samotného tendru.

Nové jádro by měl ze 100 % financovat stát. To uvedli jak ministr Havlíček, tak vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Původní plán byl na 30% zapojení ČEZu. To je pro ČEZ jasně pozitivní informace.

Administrativní fáze, kdy budou všechna potřebná povolení (včetně modelu financování – pozn. aut.), a která by měla být korunována zelenou od EU, by měla skončit do roku 2029 (začátek fyzické realizace stavby) a dokončení by mělo být do roku 2036. Již nyní se ale ozývají hlasy, že to je až příliš optimistické datum.

PSALI JSME:
ČEZ: Pokud bude nový jaderný blok, bude ho financovat jen stát

Administrativní fáze je docela dlouhá a politická garnitura se za tu dobu několikrát změní. Nedokážeme odhadnout, jak to dopadne. Nicméně musíme zopakovat náš názor, že vzhledem k tomu, že tento projekt bude financovat pouze stát, pominula hrozba, že by se na tomto velmi rizikovém projektu podílel sám ČEZ. To je jedním z důvodů, proč je cena akcií ČEZu podle nás podhodnocená.

Očekáváme, že pokud se vůbec začne s realizací nového jaderného bloku, bude to nakonec kompletně státní projekt. Role ČEZu by pak byla jen v roli provozovatele nové jaderné elektrárny, za což by měl od státu dostávat poplatky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 34 koruny

Zavřít reklamu ×
  1. Proč stavit další Černobyl? Žárovky a silné vysavače jsou už zakázány tak kde se bere ta rostoucí spotřeba elektrické energie?Aha,elektrické auta……Pokud musíme poslouchat hloupá nařízení z Bruselu tak jo! Postavme radši dvě radši jaderné elektrárny ať ty Tesly a další mohou vesele jezdit. Staré baterky pak můžeme vystřelovat na měsíc!Např. já šel opačnou cestou,auo na plyn,kotel na plyna nyní zrušen elektrický bojler a namontován taky na zemní plyn.Nehodlám platit šílené platby za elektřinu aby se mohlo pár stovek jedinců prohánět v Tesle zadarmo po dálnici.Evropa vyrábí jeden nesmysl za druhým jako na běžícím páse.První migrace,potom e-auta a nyní Covid19.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB