Epidemie afrického moru zdražuje v Česku prasata i vepřové

Názor
V tuzemské výrobní sféře v prosinci polevovaly cenové tlaky v oblasti zemědělské produkce, zejména v rostlinné výrobě. Naopak poměrně silné cenové tlaky jsou patrné ve stavebnictví, v zemědělské živočišné produkci i v oblasti služeb. Tyto cenové tlaky však v souhrnu nedosahují takové dynamiky, aby ve výhledu podněcovaly růst spotřebitelských cen, který by Českou národní banku (ČNB) na jejím nadcházejícím měnově-politickém zasedání měl nutně přimět ke zvýšení základní úrokové sazby.
Jateční prasata meziročně zdražila téměř o 40 %. Foto: Depositphotos.com

Ceny v zemědělství v prosinci zrychlily svůj meziroční propad. V listopadu přitom klesaly poprvé za uplynulý více než rok. Důvodem je zejména to, že z meziročního srovnání odezněl efekt předloňské žalostně špatné úrody, způsobené nadmíru teplým a suchým počasím. Ani loni nešlo o nijak zvlášť silný rok, co se se úrody týče, avšak protože byl pořád zemědělsky výnosnější než ten loňský, v meziročním srovnání cenový nárůst mizí.

Zůstává ovšem v oblasti živočišné produkce, kde ceny táhne nahoru zejména meziročně takřka čtyřicetiprocentní zdražení jatečných prasat. Růst cen prasat je důsledkem epidemie afrického moru prasat, která se šíří od loňska z Číny do dalších asijských, ale i evropských zemí. Preventivní kroky vůči šíření epidemie jsou podnikány již i v Česku.

Rozsáhlé vybíjení chovů prasat zejména v Číně, ale i dalších asijských zemí umocňuje dovoz těchto zemí a zvyšuje cenovou hladinu v oblasti produkce prasat a vepřového v podstatné části světa, včetně Česka. V Číně se však situace postupně stabilizuje, takže v průběhu letošního roku lze očekávat utlumení meziroční nárůstu cen prasat, a tedy také vepřového.

PSALI JSME:
V Německu vyhlásili „řízkovou nouzi“. Maso zdražuje nejvýrazněji za posledních více než deset let

Cenový nárůst způsobený africkým morem prasat je patrný v českém potravinářském průmyslu, kde v prosinci došlo k takřka patnáctiprocentnímu meziročnímu zdražení zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa, zejména vepřového.

Jinak ale cenové tlaky v oblasti průmyslu jsou utlumené. Celková ztráta dynamiky průmyslové výroby, například v oblasti hutnictví nebo automobilového segmentu, způsobuje, že průmyslníci nemohou jít s cenami tolik nahoru, jak by si to mohli dovolit za příznivějších podmínek.

Silné cenové tlaky pociťuje ovšem tuzemské stavebnictví, které se potýká s nedostatkem vhodné pracovní síly, jenž pohání cenu stavebních prací vzhůru. Růst ve stavebnictví souvisí s již déletrvajícím boomem nemovitostního trhu, na který stavební produkce reaguje. Ruku v ruce s tím znatelně rostou ceny za služby v oblasti pronájmu. Podstatnou složkou nájemného je elektřina, která kvůli až šestinásobnému zdražení emisních povolenek v posledních více než dvou letech zdražuje o zhruba desetinu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mezi Čechy rapidně stoupá zájem o fixaci cen elektřiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.