Erdoganovo megalomanství žene Turecko do krize

Názor
Přestože v Istanbulu fungují dvě mezinárodní letiště, včera bylo otevřeno další, které by se do budoucna mělo stát největším na světě. Jde o klasický příklad megalomanství prezidenta Erdogana, které přeceňuje možnosti turecké ekonomiky a v konečném důsledku vede Turecko do hospodářských problémů.
Pohled na letiště po jeho úplném dokončení, který nabízí provozní společnost IGA. Foto: IGA

U příležitosti 95. výročí vzniku Turecké republiky byla otevřena první část nového letiště v Istanbulu. Toto letiště prozatím pojme 90 milionů cestujících ročně, čímž se stává třetím největším na světě. Náklady na vybudování istanbulského letiště se odhadují na 12 miliard dolarů. (Podle údajů provozní společnosti IGA vyšla stavba letiště na 10,25 miliardy eur, tedy asi 265 miliard Kč – pozn. red.).

Jde o klasický příklad megalomanského projektu, který výrazně předimenzoval potřeby tureckého hospodářství. Vzhledem ke stavu turecké ekonomiky je tak trochu zázrak, že se první část nového letiště podařilo dokončit. Je však nutné upozornit na skutečnost, že právě projekty tohoto typu vedou Turecko do hospodářských problémů.

PSALI JSME:
Turecko čeká prudká recese, tvrdí bankovní expert a prognostik John Hardy

Velké vládní zakázky sice mohou krátkodobě stimulovat růst ekonomiky, nicméně takto vyvolaný růst je dlouhodobě neudržitelný. To si uvědomuje stále více mezinárodních investorů, kteří začali z Turecka odcházet, což vyvolalo měnovou krizi. Turecká centrální banka se snaží přilákat nové investory tím, že zvýšila úrokovou sazbu na 24 procent, nicméně zatím příliš úspěšná není.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB