Tuzemské samosprávy získaly bezúplatně akcie České spořitelny v roce 1992 v rámci transformace někdejší České státní spořitelny na akciovou společnost. Původně vlastnily 20procentní podíl. Většina samospráv však od té doby svůj podíl prodala.
Nyní činí podíl samospráv pouze 0,59 procenta. Jejich podíl na hlasovacích právech je však nulový. To proto, že samosprávy, tedy tuzemská města a obce, vlastní takzvané prioritní akcie. Prioritní akcie disponují například přednostním právem na výplatu dividendy, tato výhoda však bývá v souladu se zákonem kompenzována právě odejmutím hlasovacích práv. Právě dividendy byly pro některé české samosprávy natolik cenných zdrojem příjmu komunální kasy, že si akcie České spořitelny podržely do dnešních dní. Jde například o Frenštát pod Radhoštěm.
Aktuální snaha Erste Group vytěsnit drobné akcionáře by na hospodaření tuzemských samospráv neměla mít z makroekonomického úhlu pohledu žádný vliv. Ke konci letošního prvního pololetí vykazovaly obce v ČR solidní přebytek rozpočtového hospodaření takřka 26 miliard korun. V některých individuálních případech může plán vytěsnění drobných akcionářů České spořitelny zejména krátkodobě nepříznivě ovlivnit hospodaření té či oné obce, avšak žádnou vážnější újmu tuzemské samosprávní sféře nezpůsobí.
Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)