
Ještě úspěšnější je její tažení vůči americkému dolaru, což souvisí s otočením trendu na nejobchodovanějším měnovém páru – eura vůči dolaru. Zatímco koncem září se dolar obchodoval za ceny nad 25,70 CZK/USD, od té doby pro našince výrazně zlevnil o téměř 15 procent. V tomto týdnu se již kurz dostal na dosah hladině 22 CZK/USD.
Euro profituje z pokračujícího snižování globální averze k riziku. To souvisí zejména s teplým počasím v Evropě a odezníváním rizika energetické krize. Což se pozitivně odráží ve zlepšování bilance zahraničního obchodu evropských zemí. Na exportní straně pak pomáhá pokračující zlepšování v globálních dodavatelských řetězcích. Tento týden euro vůči dolaru atakovalo devítiměsíční maximum, když se kurz dostal na dohled hladiny 1,09 USD/EUR.
Dolaru v tomto týdnu příliš neprospěla zveřejňovaná data. Ta ukázala na určité oslabení v závěru loňského roku. Patrné to bylo na trhu rezidenčního bydlení, který se potýká s dražším financováním, zklamala ale i průmyslová výroba, maloobchodní tržby a ve finále pod tržním konsensem skončily i ceny průmyslových výrobců. To se samozřejmě podepsalo na pohledu dolarových výnosů a snížení úrokové atraktivity americké měny.
Naopak data z eurozóny překvapila pozitivně, a to zejména v rovině sentiment indikátorů. Vypíchnout je třeba složku očekávání německého ZEW indexu. Po solidních datech z předchozího týdne je tak stále více pravděpodobné, že se německá ekonomika úplně vyhne recesi. V neposlední řadě data vnímají centrální bankéři. Celá řada z nich v tomto týdnu horovala pro zvýšení eurových úrokových sazeb o 50 bazických bodů na nadcházejícím zasedání počátkem února.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)