Euro na úvod týdne silnější

Úvod týdne společné evropské měně vyšel téměř na jedničku. Proti americkému dolaru si připsala v podstatě celý cent. Zatímco během první hodiny evropské seance kurz ještě mířil pod 1,040 USD/EUR, v odpoledních hodinách již byla atakována hladina 1,048 USD/EUR. Euro tedy posílilo přes víkendovou rozmíšku mezi americkým a ukrajinským prezidentem v Oválné pracovně.
Úvod týdne společné evropské měně vyšel téměř na jedničku. Proti americkému dolaru si připsala v podstatě celý cent. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Úvod týdne společné evropské měně vyšel téměř na jedničku. Proti americkému dolaru si připsala v podstatě celý cent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trhy ocenily evropský summit, který je příslibem, že Evropa nechce zůstat stranou v situaci, kdy se v diplomatické rovině hledá řešení konce války. Příslib vyšších výdajů na zbrojení pak vyvolává očekávání potenciálně vyššího hospodářského růstu i zvýšení potřeby financování.

Z ekonomických dat též potěšila mírná vzestupná revize únorových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze zpracovatelského průmyslu z Německa i Francie, nad tržním očekáváním pak skončila dle předběžného odhadu inflace v eurozóně za únor, a to i v jádrové složce, na což reagovaly tržní úrokové sazby vzestupem.

Regionální měny vstoupily do nového týdne spíše negativně, zřejmě ve světle výše zmíněné víkendové roztržky mezi prezidenty USA a Ukrajiny, postupně ale začaly své ztráty korigovat, v případě zlotého a forintu se kurz nakonec překlopil do ziskových hodnot. Koruna během první hodiny seance posilovala k 25,03 CZK/EUR, v průběhu odpoledních hodin se pak kurz vracel zpět pod 25,10 CZK/EUR.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Regionální PMI průmyslové aktivity za únor nezklamaly, spíše naopak. Za Česko, Polsko i Maďarsko skončil výsledek nad tržním konsensem, v případě posledních dvou jmenovaných zemí se index dokonce dostal nad hladinu 50 bodů, tedy do pásma zvyšující se aktivity. Český PMI sice pod 50bodovou hranicí zůstal, i tak byl ale nejvyšší od června 2022.

K solidnímu výsledku přispěla především míra poklesu výroby, která byla nejslabší za poslední tři roky. Posílila důvěra ve výrobu pro nadcházející období. Respondenti sice uvádějí, že poptávka zůstává utlumená, někteří ale již zmiňují růst zájmů stávajících zákazníků.

Počty nových zákazníků se navíc snížily nejslabším tempem od dubna 2022. Jako problém však průmyslníci stále zmiňují slabou poptávku z exportních trhů. V souvislosti s nižším objemem nových zakázek firmy i nadále redukovaly počet zaměstnanců.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek