Naděje pro průmysl

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu má dále rostoucí tendenci, když se v únoru zvýšil z 46,6 na 47,7 bodů. Informovala o tom společnost S&P Global. Naše i tržní prognóza očekávaly nárůst, ale výsledek překonal všechny analytické odhady. Jde o nejvyšší hodnotu od června 2022, nicméně podmínky ve zpracovatelském průmyslu mají do ideálu daleko.
Tuzemské firmy věří v lepší časy, v nárůst poptávky i výroby, nicméně zásadní bude další vývoj v zahraničí. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Tuzemské firmy věří v lepší časy, v nárůst poptávky i výroby, nicméně zásadní bude další vývoj v zahraničí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmysl zůstává pod 50 bodovou hranicí, oddělující expanzi a kontrakci odvětví již více než dva a půl roku, nicméně zhoršování provozních podmínek je na nejnižší úrovni za rok a tři čtvrtě. Výroba sice dál klesá, ale nejpomalejším tempem za poslední tři roky, přičemž některé firmy zmiňují i rostoucí zájem o své výrobky ze strany stávajících zákazníků.

I proto došlo k nejmenšímu poklesu nových zakázek od dubna 2022. Poptávka ale přesto zůstává slabá, především z exportních trhů v Evropě. Toto hodnocení ze strany firem je v souladu s naším očekáváním, že česká ekonomika nemůže spoléhat na výraznější podporu ze zahraničí.

Oživení ekonomiky eurozóny bude jen velmi pozvolné zejména kvůli Německu, které se pravděpodobně ani v letošním roce nevymaní z hospodářské stagnace. Zároveň výrazným rizikem je případné až 25% clo uvalené Spojenými státy americkými na evropské zboží.

Otázkou je, zda by šlo o celoplošné clo, nebo zda by byly zasaženy jen konkrétní segmenty (např. automobilový sektor, pozn. aut.). I přes značné nejistoty ohledně budoucího ekonomického vývoje ale firmy optimismus neopouští. Ten je na nejsilnější úrovni od března 2024.

Pozitivní vnímání budoucnosti se ovšem neodráží na zaměstnanosti v průmyslu, kde dále dochází k propouštění. Důvodem je nadále nižší poptávka a počet nových zakázek. Ceny vstupů sice rostou, ale historicky ne vyšším tempem. Firmy se přesto snaží omezit své výdaje a ve vyšší míře využívají své zásoby, díky čemuž se vyšší náklady nepromítají do prodejních cen.

Podnikatelé chtějí zůstat konkurenceschopní, proto jsou ochotni zákazníkům nabízet nejrůznější formy slev. Při stále nízké poptávce neočekáváme, že dojde k brzkému obratu, a nadále předpokládáme, že cenový vývoj v průmyslu bude brzdit inflační tlaky v tuzemské ekonomice.

První dva měsíce nového roku pohledem indexu PMI ve zpracovatelském sektoru dodávají naději, že s českým průmyslem není vše špatně. Firmy věří v lepší časy, v nárůst poptávky i výroby, nicméně zásadní bude další vývoj v zahraničí.

Nejistot je celá řada v čele s potenciálními cly ze strany Donalda Trumpa na evropské zboží. To by mělo negativní dopad zejména na Německo a nepřímo tak i na naši ekonomiku. České firmy jsou sice schopny se prosazovat na dalších exportních trzích, ale přinejmenším v krátkém období nelze důležitost Německa zcela nahradit.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek