Euro výrazně ztrácelo

Názor
Poté, co se klíčové finanční trhy po státních svátcích opět vrátily k obchodování, ztratila v úterý společná evropská měna výrazných 0,9 procenta. V odpoledních hodinách se její kurz pohyboval kolem 1,058 USD/EUR.
Poté, co se klíčové finanční trhy po státních svátcích opět vrátily k obchodování, ztratila v úterý společná evropská měna vůči americkému dolaru výrazných 0,9 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

K ziskům ji nedopomohla ani lepší data, která přišla z Německa. Tamní nezaměstnanost o desetinku poklesla, přičemž počet nezaměstnaných Němců namísto očekávaného nárůstu o 15 tisíc naopak o 13 tisíc poklesl. Pozitivně překvapila i inflace, která zpomalila z listopadových 11,3 procenta meziročně na 9,6 procenta meziročně.

Za tímto vývojem stál především jednorázový příspěvek na plyn domácnostem. V lednu se však inflace zřejmě vrátí na listopadovou úroveň, neboť zákon o dalších dotacích na plyn a elektřinu vejde v platnost až v březnu. Poté by ale inflace v Německu měla spadnout na jednocifernou hladinu.

Drobnou korekcí v úterý prošel i maďarský forint a polský zlotý. Zlotý oslabil o 0,3 procenta na 4,68 PLN/EUR, maďarský forint o 0,1 procenta na 402,95 HUF/EUR. Jediným držákem v regionu byla česká koruna, která naopak posílila o 0,3 procenta a obchodovala se za 24,06 CZK/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna vstupuje do nového roku při síle

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.