
To se samozřejmě podepsalo na sestupné revizi i u kompozitního indikátoru. Slabá německá data pak zavážila ve výsledku za eurozónu jako celek, kde se PMI po revizi dostal pod 50 bodů, tedy do pásma kontrakce. Zhoršující se situaci v důsledku inflace, zejména zdražujících energií, a rizika slabé poptávky pak přinesl i výrazný propad Sentix indexu očekávání investorů v eurozóně.
Horší evropská data znamenala, že euro se vůči dolaru po celý pondělek drželo pod paritou; v ranních hodinách se kurz krátce dostal dokonce pod 0,99 USD/EUR. Ruku v ruce s tím byla patrná tendence ke slábnutí i na středoevropských měnách. Celkově bylo obchodování klidné, když ho poznamenal svátek ve Spojených státech.
Kurz české koruny se z ranních kotací pod 24,55 CZK/EUR postupně vyšplhal přes 25,60 CZK/EUR, kolem této hladiny pak v odpoledních hodinách osciloval. Koruně příliš nepomohla data o vývoji reálných mezd za druhé čtvrtletí, i když výsledek byl lehce vyšší, než s čím počítal trh, respektive celkem značně překonal předpoklad České národní banky (ČNB).
Vývoj mezd se tak zařadil mezi proinflační rizika. Vzhledem k dosavadní rétorice holubičí většiny v čele ČNB, to ale neznamená, že by centrální banka na zasedání koncem září úrokové sazby zvýšila.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)