Eurostat: Dluh eurozóny byl za první polovinu roku nejvyšší v její historii

Letos v prvním pololetí došlo k citelnému růstu zadlužení napříč Evropou. Vyžádala si jej protipandemická opatření, resp. nutnost boje s jejich ekonomickým dopadem. V České republice podle evropské agentury Eurostat narostl veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu z úrovně 30,2 procenta na začátku roku na 39,9 procenta k 30. červnu. To představuje nárůst o 9,7 procentního bodu.
Dluh eurozóny byl za první polovinu roku nejvyšší v její historii. Ilustrační foto: Archív

Ačkoli jde o citelný nárůst, na evropské poměry byl stále jen podprůměrný. Například v eurozóně narostl veřejný dluh letos v prvním pololetí hned o 11,1 procentního bodu, a to z 84 na 95,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Rychlejší letošní růst zadlužení v eurozóně než v Česku způsobuje, že dluh eurozóny je vůči tomu českému nejvyšší v tomto tisíciletí, a to tedy přes zmíněný citelný nárůst českého veřejného zadlužení.

V polovině letošního roku činil rozdíl mezi zadlužením eurozóny a zadlužením českým hned 55,2 procentního bodu. Naposledy byl tento rozdíl vyšší ve druhém čtvrtletí roku 2000, tedy na samém počátku existence eurozóny. Tehdy rozdíl činil 55,4 procentního bodu, neboť dluh eurozóny představoval 71,4 procenta HDP, zatímco veřejný dluh ČR činil 15,2 procenta HDP.

PSALI JSME:
Česko se kvůli koronaviru zadlužilo měně výrazně, než v průměru země EU

Sečteno a podtrženo, letošní nárůst českého zadlužení oprávněně vzbuzuje obavy. V kontextu růstu zadlužení v zemích eurozóny však jde stále jen o podprůměrný nárůst. Takový, který navíc vzájemné zadlužení eurozóny a ČR staví z hlediska ČR do historicky prakticky nejpříznivějšího světla.

Tento vývoj ilustruje, že mnohé další evropské země zvolili v rámci boje s dopady koronavirové krize ještě agresivnější přístup – spočívající v ještě citelnějším navýšení dodatečného zadlužení, a to i přes to, že jsou v souhrnu zadluženy dramaticky výrazněji než Česko.

Pro Česko jde o příznivou zprávu. To proto, že například světově významné ratingové agentury budou posuzovat letošní nárůst zadlužení ČR nejen samo o sobě, ale také v kontextu růstu zadlužení v dalších srovnatelných zemí. Tento kontext tedy evidentně zmírňuje závažnost nárůstu tuzemského zadlužení. To značí, že ratingové agentury budou v posuzování růst zadlužení ČR shovívavější, než by byly, pokud by byl růst českého zadlužení na evropské poměry naopak nadprůměrný.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Evropské unii přerozdělujeme téměř polovinu HDP

×
  1. Sen nejbohatších lidí se splnil.Mohou půjčovat zadluženým státům díky uměle vytvořenému koronaviru,který každý půlrok mutuje a nikdo neví jak léčit tuto podivnou nemoc.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Doba ultralevných hypoték končí

Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru